Sport
30/05/2022 Petr Sobol

Karvinský házenkář Sobol uzavřel kariéru vysněným titulem, poslední minutu brečel štěstím

Jak se v minulých dnech dařilo sportovcům, kteří jsou výrazně spojeni s naším krajem?

Také během uplynulého týdne nás ve světě, ale i doma, zaujali sportovci (i kolektivy) z Moravskoslezského kraje. Podívejte se, o kom bylo slyšet.

Jan Sobol se loučil titulem

Bylo to drama jako hrom. Finálová série házenkářské extraligy mezi Karvinou a Plzní dospěla až do rozhodujícího pátého duelu, který se hrál v totálně zaplněné karvinské hale. Domácí Baník byl od začátku lepší, celou dobu vedl a nakonec taky zvítězil 31:26 a získal titul. Parádní utkání odehráli i domácí Vojtěch Patzel (7 gólů) a Jan Sobol (6 gólů), kteří se s karvinským týmem loučí. Zatímco Patzel odchází do Německa, osmatřicetiletý Sobol zlatem uzavřel svou dlouhou a bohatou kariéru, kterou nastartoval právě v Karviné. V roce 2006 získal s Baníkem titul a poté zamířil do francouzského velkoklubu z Montpellier, hrál taky v Makedonii, na Slovensku a v Polsku, řadu let byl v reprezentaci a před letošní sezonou se vrátil domů, aby svou kariéru uzavřel. A loučil se nejlépe, jak si jen mohl přát - dojatý a se zlatou medailí na krku. V poslední minutě už hráči Baníku ani nehráli a se slzami v očích jen čekali na závěrečný klakson. Pak začaly bouřlivé oslavy.

Pastrňákův hattrick zajistil bronz

Trvalo to deset let, dlouhé čekání je ale u konce. Čeští hokejisté získali na mistrovství světa ve Finsku bronz, který vybojovali v bitvě proti Američanům. Ti přitom v utkání vedli už 3:1 a měli navrch, český tým ale předvedl v poslední třetině parádní obrat a zvítězil 8:4. Největší hvězdou utkání se stal šestadvacetiletý rodák z Havířova David Pastrňák, který nasázel Američanům hattrick. Parádní turnaj zakončil se sedmi góly a třemi nahrávkami.

Coufal je třetím nejlepším fotbalistou roku

Prestižní anketa Fotbalista roku zná svého vítěze. Nejlepším hráčem naší republiky se stal poprvé v kariéře Patrik Schick, za kterým skončil druhý Tomáš Souček. Třetí místo bral ludgeřovický rodák Vladimír Coufal, jenž má za sebou druhý rok ve West Hamu. O jednu příčku zpátky pak skončil Tomáš Vaclík z Ostravy, který během svého premiérového ročníku v Olympiakosu vychytal řecký titul.

Basketbalisté Opavy skončili druzí

Toužili po titulu, cítili, že letos mají šanci. Basketbalisté Opavy v domácím finále dokázali porazit favorizovaný Nymburk, ovšem pouze jednou. Ve druhém utkání srovnali na 1:1, pak ale padli na půdě soupeře a prohráli taky čtvrtý domácí zápas. V tom přitom vedli až do konce první půle, pak ale Nymburk skóre otočil a zvítězil 87:65. Opava má páté stříbro.

Palát pečetil postup Tampy

V prvním kole play-off NHL se hokejisté Tampy Bay pořádně nadřeli a postup přes Toronto vybojovali až v sedmém duelu. V další sérii však vyprovodili Floridu nejrychlejším možným způsobem a zvítězili 4:0 na zápasy. Postup Blesků do konferenčního finále pečetil gólem do prázdné branky Ondřej Palát, jenž dal ve vyřazovacích bojích zatím čtyři góly a přidal čtyři nahrávky. Jednatřicetiletý rodák z Frýdku-Místku tak stále může snít o třetím Stanley Cupu v řadě.