Nejnovější zprávy: Bezmocný senior ležel tři dny ve vaně. Povedlo se ho zachránit? U přechodu se Slovenskem havarovaly tři kamiony. Silnice je neprůjezdná

Proměny kraje

​Skvělá zpráva pro investory: kraj získal nejlepší možný mezinárodní rating!

Mezinárodní ratingová agentura Moody's udělila Moravskoslezskému kraji historicky nejpříznivější ratingové ohodnocení.

Ilustrační foto: Archiv

Ratingovou známku zvýšila ze stávajícího stupně A2 pozitivní na úroveň A1 stabilní. Moravskoslezský kraj tak dosáhl na nejvyšší možné ratingové ohodnocení v aktuálně nastaveném modelu financování krajů v České republice.

Stalo se tak 18 měsíců poté, co agentura Moody's zlepšila Moravskoslezskému kraji ratingový výhled z úrovně „stabilní“ na „pozitivní“, tehdy ještě v rámci stupně A2.

„Je to výborná zpráva pro občany i potenciální investory. Renomovaná nezávislá agentura tímto ratingem veřejnosti říká, že Moravskoslezský kraj je velmi solidní, důvěryhodný partner, který plní svoje závazky a kterému je možné bez obav poskytnout nejen dotační, ale i úvěrové zdroje, a to za mnohem výhodnějších podmínek,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vyšší ratingové ohodnocení kraj získal v souvislosti se zvýšením ratingu České republiky a také kvůli lepšímu hodnocení individuálních ekonomických faktorů kraje.

„Jde o nárůst provozní marže, pokles zadluženosti vztažený k provozním příjmům a postupný nárůst likvidity, která ke konci 2. kvartálu roku 2019 plně pokrývá přímý dluh kraje. Agentura Moody's zohlednila také úzké institucionální, makroekonomické a finanční vztahy mezi Vládou ČR a českými kraji,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro finance, majetek a investice Jaroslav Kania.

Mezinárodní ratingové hodnocení uděluje agentura Moody's Moravskoslezskému kraji od roku 2005. Za tu dobu se postupně zlepšovalo od stupně A3 až po současný A1.