Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Regiony

Skotnice si oddechne, silničáři zprovozní obchvat obce. Otevřou i silnici Rybí-Rychaltice

​Motoristům se v úterý otevřou dva důležité silniční úseky v Moravskoslezském kraji.

Tunel v Rychalticích ještě před dokončením stavby. Foto: David Macháček, Kopřivnické noviny

Skončí přestavba úseku silnice I/48 Rybí - Rychaltice na dálnici D48 a také výstavba obchvatu Skotnice, nové části silnice I/58, která se v Příboře na D48 napojí. ČTK to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Přestavba 11,5 kilometru dlouhého úseku silnice I/48 stála bez DPH více než dvě miliardy korun. Čtyřproudá komunikace bez středového rozdělení byla jedním z nejnebezpečnějších silničních úseků v kraji a říkalo se jí silnice smrti, protože se tam stala mnoho tragických nehod.

Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav Infrastructure nyní dokončuje její rozšíření o deset metrů.

"Stavba zahrnující 147 stavebních objektů, včetně 16 dálničních mostů byla velice rozsáhlá a náročná, navíc jsme během ní museli zachovat obousměrný provoz na silnici I/48," uvedl ředitel výstavby z firmy Metrostav Infrastructure Jiří Capil.

Stavbaři nejprve rozšířili původní silnici, postavili mosty a vybudovali novou vozovku na jedné polovině, pak na ni převedli provoz a pokračovali na druhé polovině.

"Původní mostní objekty jsme přitom museli podélně rozdělit odřezem, šířkově z jedné třetiny zdemolovat a na jejich původní nezdemolované části zachovat veřejný provoz. Současně jsme pro daný směr stavěli nové mosty. Klasická novostavba je určitě jednodušší než přestavba silnice na dálnici za provozu," uvedl Capil.

Nová část D48 měří téměř 13 kilometrů, ale její součástí je už dříve dokončený obchvat Příbora. Ucelený úsek dálnice z Frýdku Místku až k Novému Jičínu bude nyní dlouhý 20 kilometrů. ŘSD už připravuje stavbu navazujícího úseku z obce Rybí do Bělotína, který dálnici D48 napojí na D1, což by se mělo stát v roce 2023.

Stavba obchvatu Skotnice stála bez DPH 439 milionů korun. Silnice I/58 je mimo jiné příjezdovou komunikací k letišti v Mošnově.

Na obchvat Skotnice naváže obchvat Mošnova, který na dálnici D48 napojí Letiště Leoše Janáčka Ostrava i mošnovskou průmyslovou zónu.

Zavřít reklamu