Sport
02/08/2021 Petr Sobol

​Silný příběh Davida Lischky má další kapitolu. Těžce zkoušený stoper je hrdinou Baníku

Fanoušci Baníku oslavují parádní nedělní výkon Davida Lischky, který dvěma góly pomohl k vysoké výhře 5:1 nad Zlínem. Třiadvacetiletý stoper je přitom v Ostravě na hostování z baníkovci nepříliš oblíbené Sparty.

Byla zima roku 2019. David Lischka měl nakročeno na pražskou Letnou, jeho přestup však zhatil nečekaný a vážný problém. Zdravotní prohlídka ve Spartě odhalila, že mladý obránce má nemocné srdce.

Lischka byl postaven před nejtěžší životní výzvu a měl v podstatě jen dvě možnosti. Mohl pověsit kopačky na hřebík, nebo jít na náročnou operaci a pokusit se o návrat na zelné pažity. On si vybral druhou (a nejistou) variantu a v únoru podstoupil čtyřhodinovou kardiochirurgickou plastiku aortální chlopně.

Zákrok se povedl a Lischka se tak mohl vrátit zpátky do akce. Na konci dubna už zase začal trénovat a v závěrečném kole sezony 2018/19 naskočil znovu do ligového kolotoče.

V té době ještě stále patřil Jablonci, v létě už se ale dočkal a podepsal tříletou smlouvu se Spartou. „Už před operací jsem snil o tom, že se k tomuhle přestupu jednou vrátíme, i když jsem se v té době snažil dělat hlavně postupné krůčky. Fyzicky jsem teď stoprocentně připravený,” hlásil po přestupu.

Návrat do Baníku

Na Letné si od hráče hodně slibovali, Lischka se měl stát stoperem číslo jedna, jenže sparťanské angažmá nedopadlo podle představ jeho ani samotného klubu. V prvním ročníku odehrál 14 zápasů, loni už si připsal jen pět startů a ve Spartě s ním přestali počítat.

Letos v létě však Lischkova kariéra nabrala zcela nový rozměr. Zájem o jeho služby projevil Baník, jehož je odchovancem, a kam se také po čtyřech a půl letech vrátil domů. „David do Baníku chtěl, zná to tady, o to to bylo snazší. Jsem rád, že se podařilo celou věc uzavřít, a je namístě poděkovat Spartě za vstřícný přístup,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann.

Lischka nepřicházel v lehké situaci. Dlouho nehrál, měl nahradit Patrizia Stronatiho, jenž zamířil do Maďarska, a navíc musel mít v hlavě, že jeho předešlé angažmá v Ostravě nedopadlo moc dobře.

Rodák z Ludgeřovic sice prošel mládežnickými kategoriemi Baníku, ovšem už v dorosteneckém věku odešel do Hlučína, odkud pak zamířil do Jablonce. Z toho se pak do Baníku vrátil na půlroční hostování v sezoně 2016/17, moc toho ale neodehrál. Teď je však v jiné pozici.

Kousek od hattricku

Úvodní duel nové sezony Baník nezvládl a padl v Jablonci, v domácí premiéře však deklasoval 5:1 Zlín - právě i díky velkému příspěvku Lischky, který dal poprvé v kariéře dva góly během jednoho zápasu.

„Trochu jsem doufal, že by to takhle mohlo dopadnout, a užil jsem si to. Měl jsem tu hodně kamarádů, známých, rodinu. Za dva góly jsem rád, i jeden by mi stačil,” řekl po utkání spokojený Lischka, jenž je v Baníku na ročním hostování s opcí.

„Ne, že bych byl teď nervózní, ale vybavily se mi všechny ty vzpomínky. Na klub, na město, na fanoušky, do toho spousta známých tváří na tribuně. Naštěstí to dopadlo dobře, dostal jsem strašně moc zpráv s gratulacemi,” dodal třiadvacetiletý stoper.

Proti Zlínu Lischka předvedl velmi dobrý výkon, jeho druhý gól byl navíc ukázkový. A to ještě není na svém maximu. „Ještě cítím, že to není úplně optimální běžecky, protože jsem měl dlouhý výpadek. Jedna věc je trénovat, ve Spartě jsem byl v plné zátěži, ale chyběla mi zápasová praxe. To teprve musím nabrat,” prohlásil slezský stoper.

Jeho silný životní příběh nabírá zase nový rozměr.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama