Nejnovější zprávy: Co dělá po fotbalové kariéře Marek Jankulovski? To byste možná nečekali Návštěva prezidenta Pavla byla levnější než Zemanova. Kolik za ni kraj zaplatil?

Společnost

Šílenství v Ostravě! Lidé hodiny čekají na speciální bankovku, tvoří se dlouhá fronta

Česká národní banka dnes uvedla do oběhu speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny, o kterou je mezi lidmi veliký zájem. Několikahodinová fronta se vytvořila taky v Ostravě.

Foto: Petr Sobol

Unikátní bankovku je od rána možné koupit na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě, kam taky zavítala naše redakce.

Před pobočkou ČNB v centru Ostravy jsme dorazili v pravé poledne. Oslovená žena, která byla těsně před vchodem do banky, v řadě čekala déle než šest hodin. „Přišla jsem už brzo ráno, během pěti minut se tady nahrnulo strašně moc lidí,“ řekla pro patriotmagazin.cz.

Fronta, která se v Ostravě vytvořila, byla i po dvanácté hodině hodně dlouhá a čekání v ní zabere několik dalších hodin. Na to byli připraveni i kamarádi David s Lukášem, které jsme zachytili na konci řady. „Jsme tady asi hodinu, během které jsme se posunuli o nějakých sto metrů. Jendu bankovku si necháme, další chceme, pokud se nám to povede, prodat dál,“ shodli se.

Speciální bankovka se od klasické liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo České národní banky k třiceti letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. ČNB jich vydala 200 tisíc, každý zájemce si jich může koupit nejvíc pět.

Fotogalerie

Autor: Petr Sobol