Nejnovější zprávy: Známé hladové okno ožilo! Do Ostravy dorazily americké smashburgery Tři vážné nehody na jednom motokrosu. Zraněného převážel vrtulník

Regiony

Seniory a imobilní občany budou na Praděd vozit speciální autobusy

Od středy začínají jezdit speciální autobusy na Praděd, vypravovány budou do konce srpna.

Foto: Miroslav Slaný

Ve středu 2. června poprvé vyjede speciální autobusová linka, která vyveze seniory a osoby se sníženou mobilitou až k vysílači na Pradědu. Letos pojede celkem třináctkrát.

Díky ní se mohou méně pohybliví a starší občané dostat do podmanivých míst nejvyššího vrcholu Jeseníků.

„Pro letošní rok se nám podařilo zajistit povolení k 13 výjezdům autobusem k vysílači na Pradědu. První výjezd bude již 2. června 2021 a další budou následovat každou středu. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak mohou hendikepovaní občané a občané starší 65 let navštívit nejvyšší horu Jeseníků. Na linku nasazujeme nízkopodlažní autobus umožňující přepravu až tří vozíčkářů,“ sdělil oblastní ředitel Z-Group bus Jan Širc.

Speciálně vypravovaná linka pojede vždy jednou týdně každou středu až do 25. 8. 2021. Přeprava bude umožněna pouze cestujícím starším 65 let a majitelům průkazů ZTP (bez omezení věku). Kapacita autobusu je 38 cestujících. V autobuse jsou vyhrazena 3 místa pro cestující na invalidním vozíku.

Vyjíždět bude v 9:50 z Karlovy Studánky, k vysílači na Pradědu dorazí v 10:25. Na cestu zpět z Pradědu vyrazí ve 12:15 a do Karlovy Studánky se vrátí ve 12:50. Cena jízdenky je 190 Kč. Jízdenky je možné rezervovat a koupit on-line prostřednictvím e-shopu přepravní společnosti.

Výjezd na Praděd navazuje na linku 910110 Hrabyně – Opava – Krnov - Karlova Studánka, která pojede každou středu přes Opavu a Krnov. Jízdenky na linku 910110 lze koupit přes IDOS.cz. Na lince platí státní slevy (např. jedna jízda z Hrabyně do Karlovy Studánky pro osobu 65+ nebo ZTP vyjde na 29 Kč).

Při zpáteční cestě budou mít cestující hodinu čas mezi příjezdem a odjezdem v Karlově Studánce, který mohou využít k prohlídce obce. Rezervace cestujícího na invalidním vozíku z Výjezdu na Praděd bude platná i jako místenka na linku 910110 v obou směrech.

Pokud cestující na invalidním vozíku chce využít i linku 910110, uvede svou nástupní zastávku do rezervačního formuláře Výjezdu na Praděd. Na lince 910110 pak zaplatí jízdné u řidiče.

Z vyhlídky na Pradědu ve výšce 80 m, která je přístupná výtahem, je za dobrého počasí krásný rozhled na Lysou horu, Sněžku a Radhošť, při velmi dobré viditelnosti dokonce na Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku nebo Nízké Alpy v Rakousku.

Běžně se sem lze dostat po pěších stezkách nebo po cyklistických trasách. Díky speciální autobusové lince si tuto nádheru mohou užít i senioři a osoby se sníženou mobilitou.