Komentáře
31/05/2021 Jaroslav Baďura

Seniory a imobilní občany budou na Praděd vozit speciální autobusy

Od středy začínají jezdit speciální autobusy na Praděd, vypravovány budou do konce srpna.

Ve středu 2. června poprvé vyjede speciální autobusová linka, která vyveze seniory a osoby se sníženou mobilitou až k vysílači na Pradědu. Letos pojede celkem třináctkrát.

Díky ní se mohou méně pohybliví a starší občané dostat do podmanivých míst nejvyššího vrcholu Jeseníků.

„Pro letošní rok se nám podařilo zajistit povolení k 13 výjezdům autobusem k vysílači na Pradědu. První výjezd bude již 2. června 2021 a další budou následovat každou středu. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak mohou hendikepovaní občané a občané starší 65 let navštívit nejvyšší horu Jeseníků. Na linku nasazujeme nízkopodlažní autobus umožňující přepravu až tří vozíčkářů,“ sdělil oblastní ředitel Z-Group bus Jan Širc.

Speciálně vypravovaná linka pojede vždy jednou týdně každou středu až do 25. 8. 2021. Přeprava bude umožněna pouze cestujícím starším 65 let a majitelům průkazů ZTP (bez omezení věku). Kapacita autobusu je 38 cestujících. V autobuse jsou vyhrazena 3 místa pro cestující na invalidním vozíku.

Vyjíždět bude v 9:50 z Karlovy Studánky, k vysílači na Pradědu dorazí v 10:25. Na cestu zpět z Pradědu vyrazí ve 12:15 a do Karlovy Studánky se vrátí ve 12:50. Cena jízdenky je 190 Kč. Jízdenky je možné rezervovat a koupit on-line prostřednictvím e-shopu přepravní společnosti.

Výjezd na Praděd navazuje na linku 910110 Hrabyně – Opava – Krnov - Karlova Studánka, která pojede každou středu přes Opavu a Krnov. Jízdenky na linku 910110 lze koupit přes IDOS.cz. Na lince platí státní slevy (např. jedna jízda z Hrabyně do Karlovy Studánky pro osobu 65+ nebo ZTP vyjde na 29 Kč).

Při zpáteční cestě budou mít cestující hodinu čas mezi příjezdem a odjezdem v Karlově Studánce, který mohou využít k prohlídce obce. Rezervace cestujícího na invalidním vozíku z Výjezdu na Praděd bude platná i jako místenka na linku 910110 v obou směrech.

Pokud cestující na invalidním vozíku chce využít i linku 910110, uvede svou nástupní zastávku do rezervačního formuláře Výjezdu na Praděd. Na lince 910110 pak zaplatí jízdné u řidiče.

Z vyhlídky na Pradědu ve výšce 80 m, která je přístupná výtahem, je za dobrého počasí krásný rozhled na Lysou horu, Sněžku a Radhošť, při velmi dobré viditelnosti dokonce na Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku nebo Nízké Alpy v Rakousku.

Běžně se sem lze dostat po pěších stezkách nebo po cyklistických trasách. Díky speciální autobusové lince si tuto nádheru mohou užít i senioři a osoby se sníženou mobilitou.

Sdílejte článek