Senioři v Arše zahazují berle, tančí a surfují na internetu
Paní Anděle je 87 let a před pár dny si založila svou první e-mailovou adresu. „Výpočetní technikou byla naprosto nepolíbená. No a teď si po večerech mailujeme. Včera mi od ní přišel dotaz, jestli s sebou může přinést tablet, který dostala od vnoučat, abychom ji s ním naučili zacházet,“ říká lektorka Šárka Grabacká, která vede v Arše počítačové kurzy pro seniory.
Centrum Archa v Ostravě-Porubě má za sebou první měsíc provozu. Své brány otevřelo poprvé 1. října na Den seniorů a od té doby se do zdejšího seniorského klubu přihlásilo již 90 lidí. Nejvíc jsou nadšení z kurzů angličtiny a lekcí výpočetní techniky.
Martin Prachař chodí učit seniory anglicky. Zdarma. A je na ně přísný. „Řekl jsem jim, že věk je neomlouvá a že pokud chtějí ke mně chodit, musí se učit. Zakázal jsem jim i seriály,“ vtipkuje lektor. Senioři ho zbožňují, občas mu přinesou i něco na zub. Když se některý z nich zpozdí, tak si musí připravit omluvu. Jak jinak než v angličtině.
V Arše je také poradenská místnost, ve které jsou v různých dnech v týdnu k dispozici zástupci neziskových organizací. Pravidelně sem chodí i právník. „Časem se ale ukázalo, že mnoho lidí si sem přijde nejen pro odbornou radu, ale jen tak se vypovídat. A tak jsme zavedli i pravidelná setkání s duchovním,“ říká koordinátorka programu Kateřina Piechowicz.
Když hraje Jarda, berle zůstanou v šatně
Myšlenka komunitního centra Archa spočívá v tom, že podnikatelé dávají aktivitě zázemí a finanční podporu, a senioři si vedou kulturní program s malou pomocí sami. V Arše jsou každý všední den odpoledne dva správci – manželé Jiří a Alžběta Deákovi, kteří dohlíží, aby vše správně fungovalo.
„Vedeme evidenci, zapneme diaprojektor, když přijde někdo přednášet, nebo uvaříme kafe. Jsme rádi, že nemusíme sedět doma. Práce v Arše nás baví, dokonce si tady plánujeme Štědrý den. Je mezi námi mnoho osamělých vdov a vdovců, tak proč neoslavit Vánoce společně,“ plánuje Alžběta Deáková.
Bavit se – o to stojí dříve narození nejvíc. Chtějí si dát dvě deci vína a zatančit si jako za starých časů. Jednou měsíčně přijede hrát do Archy živá hudba. Klávesák Jarda umí seniorky vytáhnout na parket i na dvě hodiny v kuse. Co na tom, že některé přišly s berlemi? Ty zůstanou buď opřené o zeď v šatně, nebo se tančí s nimi.
Otevřeno je každé všední odpoledne
Do Archy mohou přijít senioři každý všední den od 14 do 17 hodin. Jen tak si posedět, přečíst si časopis nebo se připojit na internet. „Máme tady i různé stolní hry. Nedávno jsem tu s jednou paní hrála karty a její dcera jí volala, ať už jde domů, že bude tma. Měla o ni strach, protože paní chodila s chodítkem. A ona nechtěla a přemlouvala dceru, aby směla zůstat ještě chvilku,“ směje se Alžběta Deáková.
Rekonstrukce prostoru, ve kterém se dnes centrum Archa nachází, stála více než 4 miliony korun a podílelo se na ní 50 ostravských firem. Centrum se nachází v jednom z domů společnosti RPG Byty, která celý projekt iniciovala a je jeho hlavním donorem. Ke zdárnému otevření Archy přispěl také městský obvod Ostrava-Poruba, a to opravou obecních chodníků v okolí komunitního centra, aby sem měli senioři pohodlnější a bezpečnější přístup.