30/12/2021 Petr Sobol

Sbohem, Monsieur Dakar. Zemřel legendární závodník Karel Loprais (†72)

Sportovní svět smutní. Ve věku dvaasedmdesáti let zemřela po krátké nemoci legenda závodu Rallye Dakar Karel Loprais.

Zprávu o úmrtí výjimečného závodníka, jemuž se přezdívalo Monsieur Dakar, sdělil ve čtvrtek Deníku Lopraisův syn Leo.

„Opustil nás muž, který obecně šetřil slovy a ještě méně mluvil sám o sobě. Přesto si svými činy, úspěchy, chováním, jednáním, vystupováním, přístupem k životu, ale i typickým plaše vypadajícím úsměvem získal úctu, respekt a srdce několika generací svých kolegů, soupeřů, fanoušků motoristického sportu i široké veřejnosti," píše se na facebookové stránce Aleš Loprais Dakar Live.

Ostravský rodák poprvé závodil na Rallye Dakar v roce 1986 a o dva roky později už slavil první vítězství. Slavný závod, na kterém pokaždé závodil v kamionu Tatra, vyhrál celkem šestkrát, čtyřikrát byl druhý a jednou třetí. Naposledy se radoval z vítězství v roce 2001. Na Dakaru startoval devatenáctkrát a v jeho stopách se vydal i synovec Aleš

„Jméno Karla Lopraise bude vždy spjato s našimi vozidly a legendárním závodem Rallye Dakar. Čest vaší památce, pane Lopraisi," napsala na svém facebookovém profilu automobilka Tatra.

Karel Loprais je několikanásobným držitelem Zlatého volantu, v roce 2000 byl vyhlášen Autoklubem České republiky závodníkem století a v roce 2017 obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili za Zásluhy.

Poslední rozloučení s legendárním závodníkem proběhne 22. ledna ve Frenštátě pod Radhoštěm. Odchod Karla Lopraise je bolestivou ranou pro celou rodinu i široký okruh přátel. Dnes nás opustil naprosto originální člověk, jehož místo v našem světě nelze nikým a ničím zaplnit. V našich srdcích a paměti však zůstává bezpočet krásných vzpomínek, za které nikdy nepřestaneme být vděční. Děkujeme, Karle," stojí na Facebooku.