Sport
05/04/2019 Admin PATRIOT

​Sabovčík, Verner i Fernández - Ostrava vyhlíží unikátní krasobruslení

Dva tituly mistra světa má ve sbírce, ale na letošním světovém šampionátu v japonské Saitamě fenomenální španělský krasobruslař Javier Fernández chybí.

Ostatně na MS nestartoval už ani vloni, přesto se dokázal skvěle připravit na svůj poslední velký závod kariéry. Na konci ledna vyhrál posedmé za sebou mistrovství Evropy.

Že by ho však fanoušci krasobruslení už neměli šanci vidět? Ani náhodou, na podzim se dokonce představí v Ostravě! Ve středu 6. listopadu v rámci unikátní show Fire on Ice a o den později si společně s dalšími velikány toho sportu zabruslí a zaskáčou v Bratislavě.

"Moc se do Ostravy těším, na mistrovství Evropy v roce 2017 jsem tam na vlastní kůži zažil, jak skvělou atmosféru dokážou fanoušci připravit," vzkázal na sociálních sítích během letošního evropského šampionátu v Minsku.

Radost z jeho slov má především Jozef Sabovčík, legenda československého krasobruslení, která se právě na dvou po sobě jdoucích akcích definitivně rozloučí se svými příznivci.

"Přemýšlel jsem o tom, zda nějaká rozlučka má v mém věku ještě význam, zda mám co fanouškům nabídnout. Ta zodpovědnost byla velká. Ale když jsem viděl jaký zájem o tuto show projevil mistr Evropy Tomáš Verner, jak rychle dokázali organizátoři zajistit olympijské vítěze i mistry světa, stačilo, když Javier potvrdil, že přijede rovněž, a nebylo co řešit. On se letos také rozloučil se sportovní kariérou a těžko si přát na podobné akci někoho lepšího," tvrdí rodák z Bratislavy, který před pětatřiceti lety na olympijských hrách v Sarajevu vybojoval bronzovou medaili.

V současnosti žije ve Spojených státech, věnuje se v Utahu především trénování mladých talentů, ale pomáhá také nejlepší české ženě Elišce Březinové. Ta si i díky jeho radám zajela letos v únoru na ME v Minsku své životní maximum, když obsadila desátou příčku.

"Eliška už je vyspělá krasobruslařka. Já se jí snažím pomáhat především psychicky. Aby si věřila a věděla, že do elity patří. Dělám jí tréninkový rozvrh, aby se v podstatě dokázala připravit na vrcholný podnik," vyjádřil se na adresu české reprezentantky.

A co se týče výchovy nových mladých talentů, tam má Jumping Joe, jak se Sabovčíkovi díky jeho skokanským dovednostem přezdívalo, naprosto jasno. Krasobruslení se i díky němu na konci minulého století posunulo o obrovský kus kupředu a mladší generace dokáže na bruslích věci, o kterých se mu nesnilo.

"Je to především o motivaci. Když se nad tím zamyslím, pro mne jako pro osmiletého chlapce byl třeba zážitek vidět Minoru Sano skočit trojitého lutze. Říkal jsem si, že tohle se musím naučit. Pak Gordon McKelle skočil trojitého axela, tohle jsem taky chtěl umět. Tím, jak se posouvá nahoru ta laťka, posouvá se i motivace. Dnes každý mladý bruslař sní o tom, že bude skákat čtveráky. A trenéři už ví, jak to ty nejlepší naučit. V tom je podstata neustálého zvyšování úrovně našeho sportu,” dodává.

Fire on Ice

Termín: 6. listopadu 2019, 19.00 hod

Místo: OSTRAVAR ARÉNA

Vstupenky: v hodnotě od 690 do 1290 korun jsou v prodeji prostřednictvím sítě Ticketportal

Sdílejte článek