Společnost
07/12/2023 Petr Sobol

Máme na zahradě rysa, volali lidé z Dobré na záchrannou stanici

Foto: se souhlasem Záchranné stanice Bartošovice

Nečekaného „hosta“ měli na své zahradě obyvatelé jednoho z domů v Dobré u Frýdku-Místku. Zatoulal se k nim rys ostrovid.

O tom, že má na své zahradě nejspíš rysa, informoval jeden z občanů Dobré Záchrannou stanici Bartošovice. Její pracovníci vyrazili na místo a zjistili že se o rysa skutečně jedná.

Rys ostrovid se dostal do souboje se psem a poté vylezl na strom. Zhruba šestiměsíční mládě však uvízlo v koruně mohutného ořešáku ve výšce okolo deseti metrů.

„Odchyt tohoto jedince, vzhledem k výšce, ve které se pohyboval, nebyl v našich technických možnostech, a tak jsme požádali o pomoc Hasičský záchranný sbor MSK,“ uvedli na svém facebookovém profilu pracovníci z Bartošovic.

Odchyt rysa nebyl vůbec jednoduchý. Mládě totiž utrpělo drobná zranění po souboji se psem. Žádné vážnější, je však ve velmi nízké kondici, vyhladovělé a jeho hmotnost je pouze 5300 gramů.

Podle pracovníků záchranné stanice mládě mělo být s matkou v přímém kontaktu ještě zhruba dalšího půl roku. „Není schopno samostatného života ve volnosti v zimních podmínkách. Je zřejmé, že se vodící samici něco muselo stát. Je malý zázrak, že se tomuto mladému jedinci podařilo přejít velmi frekventované komunikace a dostat se bez zranění na zahradu uprostřed obce, kde ho lákala chovaná drůbež,“ dodali.

Mládě rysa zůstane v péči Záchranné stanice Bartošovice do jara.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama