Rychta v Úvalně skrývá unikátní labyrint i kouzlo starých časů
Jednou z dominant obce Úvalno, která je držitelem titulu Vesnice roku 2018 v Moravskoslezském kraji, je historický objekt rychty z roku 1699. Díky nadšení místních prochází v posledních letech obnovou památkově chráněná budova i přilehlý hospodářský areál.
Záchrana rychty neboli bývalé barokní sýpky, do které se kdysi sváželo obilí z celého okolí, se stala srdcovou záležitostí nejen pro starostu Radka Šimka.
„Úplně mě to dostalo a podařilo se mi získat i lidi, kteří rychtu vnímají jako to nej v obci. Vždycky byla naší dominantou rozhledna, která šla trochu do pozadí. Teď je v popředí rychta a lidé investice do ní vnímají pozitivně,“ říká starosta slezské obce, ve které žije necelých tisíc obyvatel.
V historickém objektu, v jehož místnostech stále vládne kouzlo a atmosféra starých časů, nejprve otevřeli galerii. Loni zaujali další novinkou, a to zrcadlovým labyrintem.
„Dva roky jsem otravoval doslova jako malé děcko, že bych něco takového na rychtě chtěl. Naštěstí mám kolem sebe šikovnou partu lidí různých řemesel a jednoho koumáka, se kterým jsme vymysleli konstrukci tak, abychom nenarušili historickou stavbu,“ vysvětluje Radek Šimek.
Novou atrakci zpřístupnili loni na podzim jako součást kulturní akce Strašidelný dům, která patří k dalším originálním nápadům.
„Nečekal jsem, že labyrint bude mít takovou odezvu. Až nás to překvapilo. Zájem lidí pokračoval i po akci, takže jsme pak nechali objekt volně přístupný,“ pokračuje náš průvodce. Sezóna na rychtě trvá od dubna do října a vstupné je dobrovolné, což je další věc, která se v praxi osvědčila.
„Dlouho se nám nedařilo lidi k návštěvě rychty nalákat, ale poté, co jsme otevřeli labyrint, přitáhl velké množství turistů. Přibližně třikrát více než rozhledna, kde ročně evidujeme pět až šest tisíc návštěvníků,“ přidává starosta Úvalna údaj o rostoucím počtu turistů.
Lidé jsou podle něj zaujati nejen zrcadlovým bludištěm, ale dojem dělá i rychta samotná. „Její atmosférou jsou až ohromeni, což se dá říct i o nás místních,“ usmívá se Radek Šimek.
Ne že by do budoucna chtěli konkurovat vyhlášenému labyrintu na pražském Petříně, ale plány na další rozvoj mají. „Teď využíváme zimy a budeme labyrint rozšiřovat. Zatím máme pětatřicet zrcadel, na jaře budeme otevírat se čtyřiašedesáti zrcadly. Bude to větší a složitější,“ upřesňuje autor nápadu.
O větší zájem lidí se podle něj může postarat i další labyrint, a to ten ze starých dveří, na kterém se už pracuje.
V plánu je nová náves
Na rychtě ovšem opravují také historické sklepy, které jsou ve špatném stavu. „Jako majitelé kulturní památky jsme povinni dát všechno do odpovídajícího stavu. I v tom se bude pokračovat,“ upozorňuje starosta na nezbytné investice, které si žádá technický stav objektu.
Jen pro letošní rok byly náklady na sanaci sklepních prostor vyčísleny na více než milion korun, částkou 500 tisíc přispěl Moravskoslezský kraj.
V rámci dlouhodobých plánů byla důležitá i rekonstrukce přilehlého hospodářského dvora, který zatím slouží jako sběrný dvůr. Vznikl v nově postavené stodole. Vše je v historickém duchu, což přispívá k příjemnému vzhledu prostředí.
„Dál budeme pokračovat v rekonstrukci rychty i hospodářského dvora. Jelikož v obci nemáme náves, nabízí se mít tam otevřený dvůr, který by sloužil třeba jako náves pro trhovce. Fungovat by tam mohla i středověká krčma s dobrým jídlem,“ naznačuje Radek Šimek s tím, že projekt je už v přípravě.
Více o proměnách Úvalna, které se hlavně díky odvážným nápadům, mezi které patří i sdílení kol či přírodní koupací biotop, stalo krajskou Vesnicí roku 2018, napoví naše fotogalerie a pak také velký rozhovor se starostou Radkem Šimkem, který připravujeme do příštího vydání tištěného Magazínu PATRIOT.