Nejnovější zprávy: Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis Povodí Odry otevře nepřístupná místa, veřejnosti zpřístupní tři přehrady

Společnost

Rottrová, Bebarová nebo Konkolski. Vladimír Pustowka představil knihu dvanácti unikátních rozhovorů

Dvanáct osobností, do jejichž života výrazně zasáhlo město Bohumín, odhaluje v nové knize Vladimíra Pustowky své soukromé i profesní osudy.

Na křest knihy dorazil i Richard Konkolski. Foto: Jana Končítková

Na křest publikace dorazily ve středu 29. září do Starého Bohumína známé tváře místního kulturního podhoubí.

Kniha nazvaná Rozhovory Vladimíra Pustowky s osobnostmi spjatými s městem Bohumín představuje veřejně známá a populární jména. Nechybí mezi nimi zpěvačka Marie Rottrová, herečka Tereza Bebarová, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková či mořeplavec a spisovatel Richard Konkolski. Slavný jachtař se na slavnostním křtu publikace vyznal z lásky k regionu. „Můj domov je tam, kde je voda. U své milované řeky Odry jsem šťastný. A těší mě i to, že kultura v Bohumíně je v rukou talentovaných mladých lidí,“ poznamenal Konkolski, který letos v létě oslavil 78. narozeniny.

Slavnostní křest díla hostil secesní dům Pod Zeleným dubem, který před šesti lety prošel komplexní rekonstrukcí. „Já jsem uvnitř od té doby ještě nebyl. Abych se přiznal, tak jej pamatuji před čtyřiceti lety. To vypadal trochu jinak,“ řekl s humorem sobě vlastním Konkolski.

Sám autor pak stručně představil všech dvanáct osobností, které si do své literární prvotiny vybral. „Poslední rozhovory musely kvůli koronaviru proběhnout on-line formou. I přesto na ně mám nesmazatelné vzpomínky. Lidé, s nimiž jsem komunikoval, byli skromní, milí a vstřícní. S mnohými jsem se spřátelil. Jsem pyšný na to, že naše průmyslové město má svůj "Parnas" a kultura tu žije. A poděkování patří i vedení Bohumína, které umělecké aktivity finančně podporuje,“ uvedl Pustowka s tím, že na uspořádání slavnostního křtu má velký podíl i jeho zaměstnavatel, společnost Bonatrans.

Kniha rozhovorů vyšla v edici kulturního spolku Maryška jako čtvrtá v pořadí. Právě v sídle Maryšky na náměstí T. G. Masaryka je publikace za 300 korun k dostání. Výtěžek z prodeje podpoří činnost místního uměleckého atelieru Bart.

Na vydání se podílel významný lezecký fotograf Petr Pepe Piechowicz, který pořídil titulní fotografii. Finální podobu knize vtiskly dlouholetá knihovnice Jana Leparová, spisovatelka a překladatelka Alena Mrázová, předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová a dlouholetá tajemnice městského úřadu Dagmar Fialová.

Třiapadesátiletý Vladimír Pustowka je výtvarník, ilustrátor a předseda výtvarného spolku Bart Bohumín. Dlouhá léta pracuje jako redaktor podnikových novin Bonatransu. Spolupracuje s kulturním salonem Maryška i místní radnicí, přednáší na univerzitě třetího věku.

Zavřít reklamu