Byznys
30/12/2015 Jaroslav Baďura

Rok 2013 byl krizový, teď už zase dýcháme, říká ředitel BRC Čeladná Milan Bajgar

Lázně a obecně rehabilitační zařízení neprožívaly v posledních letech příliš dobré časy. Nicméně některé věci se změnily k lepšímu. Jak vnímáte situaci na trhu lázeňských a rehabilitačních zařízení?

Opravdu krizový byl rok 2013. Například naše centrum mělo v tomto roce o třetinu méně pacientů a rok jsme uzavřeli s velmi vysokou ztrátou, s velmi vysokým dluhem. Ještě dnes, na konci roku 2015, jsme se zcela nezotavili. Myslím, že ve všech oblastech života naší společnosti byla v tomto období v zásadě správná snaha nezadlužovat se provázena přece jen příliš velkým tlakem na „brzdový pedál“. Ale situace se postupně zlepšuje.

Jaký prožilo tuto dobu konkrétně Beskydské rehabilitační centrum?

Bylo to velmi těžké období a lhal bych, kdybych nepřiznal, v onom krizovém roce 2013, i velké obavy o naši další existenci. Snižovali jsme náklady, ale to se dá jen velmi omezeně. A byli jsme především ve všech oblastech velmi aktivní. Dokázali jsme změnit strukturu přijímaných pacientů, rozšířili jsme spolupráci se zdravotnickými zařízeními napříč naší zemí a začali přijímat pacienty především přímo z akutních lůžek nemocnic. Dnes přijímáme přímo z nemocnic skoro 70 procent našich klientů. Zároveň jsme rekonstruovali léčebné domy v našem centru. Zadlužili jsme se, ale úrokové sazby úvěrů jsou dnes velmi nízké.

Pro vás to tedy byly poměrně velké změny zejména ve skladbě pacientů, o které se BRC stará – co vše jste tomu museli podřídit?

Bylo nezbytné přizpůsobit se závažnějším zdravotním stavům našich pacientů. V léčebném domě je nezbytné poskytovat léčení, ubytování i stravování. Protože máme pavilónový typ rehabilitačního centra, je to velmi náročné a drahé na přístrojové vybavení i personál. Ale pro naše pacienty je to velmi příjemné.

Lázně a rehabilitační zařízení, to nejsou jen kvalitní procedury, přístroje, personál. Stále více zařízení vašeho typu si uvědomuje, že je třeba nabídnout něco navíc: gastronomii, kvalitní ubytování, něco k rozptýlení klientů… Co jste pro to v posledních letech udělali vy?

Myslím, že v zavádění novinek jsme docela dobří. Byli jsme u nás první, kteří jsme zavedli jako součást rehabilitačního centra jednotku intenzívní péče. Byli jsme první a dva roky jediní, kdo poskytoval léčbu v polariu v extremně nízkých teplotách minus 120 stupňů Celsia. Byli jsme první, kdo nabídl a využil potenciál pobytu ve tmě. Při léčbě používáme celé spektrum tradičních léčebných metod i léčbu takzvanou celostní. Velkou pozornost věnujeme gastronomii. Péči věnujeme skladbě jídelníčku i používaným potravinám. Nepoužíváme dochucovadla, glutamáty… V rozsáhlém parku rehabilitačního centra jsme postavili relaxační pyramidu, na náměstí centra je kavárna, prodejna potravin, restaurace, dvě galerie.

Pane řediteli, jaké jsou vaše plány do budoucna? Kam se bude podle vás obecně lázeňství a rehabilitační péče ubírat?

Rehabilitační centrum v Čeladné nepatří do kategorii lázní, ale odborných léčebných ústavů. Léčebnou péčí jsme někde mezi nemocnicemi a lázněmi. Rehabilitační centra mají daleko větší počet personálu v porovnání s lázněmi, mají více lékařů, fyzioterapeutů, zdravotních sester i dalšího personálu. Například naše centrum má více zaměstnanců, než je počet u nás léčených pacientů. Proto si myslím, že léčba v odborných léčebných ústavech – rehabilitačních centrech, může být velmi intenzivní a dobře individuálně postavená.

A co se bude dít konkrétně v BRC Čeladná?

Doufám, že v lednu otevřeme pro naše pacienty nově zrekonstruovaný léčebný dům Dr. Maye. A budeme dále budovat, zlepšovat a opravovat, jako už mnoho let. Jsme rádi, že to začíná být konečně vidět a především jsme rádi, že to oceňují naši pacienti.

Sdílejte článek