Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Byznys

Roboti místo skladníků. Zboží najdou, vyexpedují a pak po sobě uklidí

​Společnost Dextrum Fulfillment otevřela v Paskově na Frýdecko-Místecku robotizovaný sklad pro tzv. fulfillment, tedy skladování a expedici zboží prodávaného hlavně prostřednictvím internetových obchodů.

Foto: Gabriela Ottopalová

Jde o první takové distribuční centrum v Česku, jeho vybudování přišlo na desítky milionů korun. Pracovat tam bude zatím do deseti lidí, stroje, z nichž některé jinde v republice nejsou, zastanou práci desítek zaměstnanců, řekl generální ředitel společnosti Dextrum Fulfillment Ivan Richtár.

Firma zrekonstruovala halu po průmyslové výrobě, kde bylo kvůli pohybu robotů potřeba například udělat novou rovnou podlahu. Kompletní vybudování elektrické i komunikační síťové infrastruktury, dodávku robotů i řídicího systému měla na starosti skupina Kvados Group.

"Reagujeme na situaci, která je na trhu v oblasti především práce v logistice, kdy sehnat lidi na to, abychom mohli tu logistiku provádět, není lehký úkol, zvlášť v předvánoční sezoně. Robotizace nám má umožnit vykrýt přesně tu stereotypní práci, kterou mnohdy dneska ještě dělá člověk, a zbytečně," řekl Richtár.

Lidé do skladu prakticky nechodí. Ze skladu vozí zboží roboti na místo, kde je pracovník převezme a zásilku zkompletuje. "Na ploše 2000 metrů čtverečních bychom v normálních podmínkách zaměstnávali kolem 50 lidí. Teď jich máme pět, ale samozřejmě až rozjedeme celý byznys a budeme tady mít zboží od všech zákazníků, kompletně celý sklad, tak by mělo být kolem deseti lidí na jedné směně," řekl ředitel.

Sklad je určen pro drobný spotřební materiál, drogerii, doplňky, oblečení a podobně. Využívá ho zatím první e-shop, který zabírá jen pár regálů, s dalšími zákazníky firma jedná. "Chceme do pár měsíců kapacitu naplnit. Věříme, že firmy a e-shopy toto řešení budou využívat. Začali jsme v Paskově, ale máme v plánu expandovat více k západním hranicím s přesahem do Německa a potom i dál do Evropy," řekl Richtár.

Generální ředitel firmy Kvados Miroslav Hampel řekl, že v tomto segmentu jde o první robotizovaný sklad v Česku a jeho unikátnost je v efektivitě výkonu. Jedním ze špičkových robotů je například automatizovaný paletový zakladač myFABER AGV Forklift, který manipuluje s paletami o váze až dvě tuny do výšky pěti metrů.

"Je vybavený kamerovým systémem a europaletu umí najít, když je odchylka 15 centimetrů. Konkurence potřebuje, aby ta paleta byla s přesností jednoho centimetru, když je posunuta, tak ji nenajde," řekl Hampel.

Výhodu to podle něj přináší zejména při příjmu zboží. "To je unikát, troufnu si říct, v Evropě. A my ho v tuhle chvíli učíme, aby dokonce uměl autonomně vyložit kamion," řekl Hampel. Kvados bude robota nabízet na trhu v ceně kolem tří milionů korun.

Dalším unikátem je řešení HAI Pick od výrobce HAI Robotics, pro nějž má Kvados zastoupení pro Evropu. "Jde o systém na manipulaci s přepravkami, který je unikátní v tom, že umí manipulovat i s papírovými kartony," řekl Hampel.

Ve skladu jsou i autonomní čisticí stroje.

Zavřít reklamu