Společnost
05/04/2022 Petr Broulík

​Roboti, drony, tiskárna čokolády. Ostravu baví výstava o moderním zemědělství

Robotický dojicí stroj, autonomní zahradní robot, vertikální farma, 3D tiskárna na čokoládu. Ale také fotobioreaktory a moderní stroje na zpracování plastů nebo geneticky modifikovaných plodin.

Ne, nejsme v nějakém „zeleném“ sci-fi filmu, nýbrž mezi exponáty právě otevřené výstavy v ostravské pobočce Národního zemědělského muzea v areálu Dolních Vítkovic.

Výstava muzea tentokrát nepředstavuje návštěvníkům historiické exponáty, ale naopak současnost i budoucnost dnešního zemědělství. I když milovník historie si i na ní přeci jen nějaké ty retro přístroje, počítače a programy samozřejmě také najde.

Robot umí plečkovat řepku nebo kukuřici

Kurátoři nového Národního zemědělského muzea, Muzea potravin a zemědělských strojů v Ostravě, tuto novou výstavu plnou strojů, přístrojů a technologií, nazvali Zemědělství 4.0.

Hlavním cílem výstavy je srozumitelně přiblížit návštěvníkům podstatu probíhajících změn v zemědělství, představit vybrané zemědělské technologie a představit novou generaci zemědělských strojů a systémů.

A tak tu v prostorách a zákoutích podle návrhů předního českého architekta Josefa Pleskota mohou návštěvníci obdivovat například polního robota Agrointelli Robotti, což je autonomní nosič nářadí. Když popadne určitý nástroj, umí na poli třeba sít nebo plečkovat ozimou řepku či kukuřici.

Zemědělští roboti vyplejí, hnojí, zasadí a zavlaží

Další stroj nazvaný Farmbot Genesis v1.6 je robot vhodný pro zahrádkáře. Tento stroj se zcela sám stará o svěřený záhon, zasadí, zavlaží, vypleje, hnojí, osvětluje a monitoruje stav rostlin. Údaje posílá do aplikace. Návštěvníci si mohou prohlédnout i unikátní „zemědělský“ dron české konstrukce, s rozpětím křídel 4,85 metru a doletem až dva kilometry.

Na výstavě také na celý rok zaparkoval i prototyp svahové sekačky Spider Autonomous 2.0, která je naváděna pomocí GPS a je určena pro precizní sekání svahů. Sekačka je mimochodem schopna vysekat do trávy jakýkoli obrazec.

Kdo má rád mléko, může si prohlédnout robotický dojicí stroj pro náš kosmický věk nazvaný Lely Astronaut A2. Je to prostě plno zážitků z budoucnosti zemědělství.

Každý obyvatel Česka sní dnes o 65 kilo jídla více než před třiceti lety

Výstavu otevřel sám generální ředitel Národního zemědělského muzea v Praze Zdeněk Novák a otevření se zúčastnil i ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

„Dnes už ani na vesnici dávno moc neplatí, že si lidé chovají prase nebo králíky, takže bude neustále potřeba lidem a hlavně dětem ukazovat a to i v muzeu, o čem vlastně zemědělství je a o čem bude,“ řekl ministr Zdeněk Nekula.

„Protože zemědělství je a bude potřeba stále. Musíme totiž stále jíst. Někdo třikrát denně, někdo neustále něco od rána do večera zobe. Nedávno jsem dostal informaci, že průměrný občan naší republiky za loňský rok spotřeboval 800 kilogramů potravin. To je o šedesát pět kilo více než před třiceti lety,“ řekl ministr.

Primátor Ostravy Tomáš Macura připomněl, že minulost Ostravy je veskrze zemědělská. „Mimo lovců mamutů na Landeku. Odkazuje na to i řada místopisných názvů, třeba Fifejdy, kde původně byly pastviny. Já jsem dokonce vlastníkem zemědělské půdy i lesů, takže až uvolním svou politickou pozici, tak se možná i já vrátím k prvopočátkům lidské činnosti. A tady se budu moci možná i něčemu přiučit,“ řekl primátor Ostravy.

V průmyslovém kraji máme polovinu veškeré půdy zemědělské

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo připomněl, že i přes průmyslový charakter tvoří v současnosti velké území Moravskoslezského kraje zemědělská půda.

Otevření výstavy moderoval ostravský badatel a kronikář Petr Lexa Přendík. Ten připomněl, že než se Ostravsko stalo v 19. století Mekkou těžkého průmyslu, bylo původně hodně zemědělským krajem.

„Dnes už lidé na poli ale nemusí ani být, práci za nás dělají na stroje a technologie. Mě třeba zaujal program Eliza z 60. let, který se užíval i v JZD Slušovice a odpoví vám v angličtině na různé otázky. Bohužel mi tento program několikrát dneska sdělil, že mám nějaké psychické problémy,“ zlehčoval kronikář zahájení výstavy.

A co znamená Zemědělství 4.0 v názvu výstavy?

V souladu s jednotlivými revolucemi v průmyslu docházelo také k významným technologickým změnám v zemědělství. Zemědělství postavené na živé lidské síle zaměstnávalo až do 19. století velkou část populace.

Průmyslová revoluce však umožnila výrobu a vývoj zemědělských strojů a významně snížila počty osob nutných pro zajišťování obživy společnosti. Ve 20. století došlo k rozsáhlé mechanizaci i chemizaci zemědělství a do sektoru pronikla také výpočetní technika.

Poslední dvě dekády 21. století jsou vyvíjeny a zaváděny senzorové technologie, autonomní stroje a digitální platformy, které dále umožňují snížit podíl rutinní a namáhavé práce, ušetřit čas, zvýšit výnos a současně snížit ekologickou stopu zemědělství v krajině. Tyto platformy jsou někdy označovány jako Zemědělství 4.0, popřípadě precizní zemědělství.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama