Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Řidiči, nohu z plynu. V Krnově a Bruntále budou nové radary

​Radnice v Krnově a Bruntále chtějí zklidnit dopravu v ulicích. Připravují proto instalaci radarů na měřeni rychlosti automobilů.

V Krnově a Bruntále budou nové radary. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco v Krnově budou řidiči za překročení povolené rychlosti platit pokuty, v Bruntále se chystá spíše preventivní projekt. S finančním postihem šoférů se tam nepočítá. ČTK to řekl mluvčí radnic v Krnově a Bruntále Dita Círová a Jiří Ondrášek.

Krnovští se chtějí zaměřit na dodržování rychlosti v lokalitě Krásné Loučky. Město tam provedlo orientační sčítání dopravy a také měření rychlosti vozidel. "Za osm dnů jsme zaznamenali téměř 50 tisíc vozidel. Z nich 70 procent jelo vyšší rychlostí než povolenou padesátkou. Nejrychlejší průjezd byl 131 kilometrů za hodinu v noci. Byla ale zaznamenána i rychlost 118 kilometrů v hodině ve čtyři hodiny odpoledne," řekl místostarosta Pavel Moravec.

Zklidnění dopravy by podle města měla přinést právě instalace radaru. Město odhaduje, že v tomto úseku rychlost měsíčně překročí víc než 130 tisíc řidičů. Případné pokuty by městu do rozpočtu přinesly okolo 20 milionů korun. "Nyní zjišťujeme ceny takových zařízení, abychom potřebnou částku mohli zařadit do rozpočtu na příští rok. Zároveň hledáme technické řešení umístění radaru a musíme také zajistit personální kapacitu," uvedl tajemník Pavel Osadník.

Mobilní měřič rychlosti vozidel si hodlá pořídit i Bruntál. Nebude ale sloužit k represi vůči motoristům, naopak výsledky měření městu poslouží k případnému zlepšení dopravní situace. "Radar nebude určený k měření rychlosti za účelem pokutování nebo jakékoliv šikany řidičů, nebude k tomu ani uzpůsoben. Měřič nám umožní získat přesnou informaci nikoliv o jednotlivých vozidlech, ale o provozu. Na základě toho pak mohou být navržena konkrétní opatření ke zlepšení stavu," řekl starosta města Petr Rys. Radar město koupí ještě letos za přibližně 60 tisíc korun.

Zavřít reklamu