Společnost
15/09/2021 ČTK

Revitalizace Hlučínského jezera nabírá zpoždění. Možná se nestihne ani příští rok

​První etapa revitalizace Hlučínského jezera se protahuje. Původně práce v hodnotě okolo 500 milionů korun měly skončit příští rok v červenci.

Dokončení první etapy se už nyní odsouvá na září či dokonce až na konec roku. Zda to je termín konečný, ale není zřejmé. Za průtahy stojí epidemie koronaviru a vícepráce po loňských podzimních povodních. ČTK to řekla mluvčí města Kristina Skulinová.

„Předpokládaný termín dokončení stavebních prací na Hlučínském jezeře v rámci projektu Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku u Hlučína – I. etapa je v současné době stanoven na září roku 2022. Nicméně již nyní je zřejmé, že předpokládaný termín ukončení stavebních prací bude nejdříve na konci roku 2022," řekla. Dodala, že ale pravděpodobně nejde o konečný termín. „Zejména s ohledem na počasí a postup stavebních prací," řekla.

Průtahy stavebních prací způsobilo několik faktorů. Kromě epidemie koronaviru to byly hlavně vícepráce. „Příčinou posunu termínu jsou především nově zjištěné skutečnosti reálného stavu lokality, loňské podzimní povodně a s tím spojené vícepráce," vysvětlila.

Hlučínské jezero slouží k rekreaci a rybolovu. Možnosti jeho využití ale byly omezené. Vodohospodářské stavby potřebné pro obhospodařování jezera byly už ve velmi špatném technickém stavu. Samotný sportovně rekreační areál je nevyhovující, ale kvůli umístění v záplavové zóně ho nelze rozšiřovat ani modernizovat.

První etapa by měla zahrnout všechna protipovodňová opatření včetně zvýšení a zpevnění hrází jezera a řeky Opavy, opravy nápustného a výpustného ventilu a dalších technických vodních objektů i mostu. Do druhé etapy projektu se přesunula rekonstrukce zničené a poškozené dopravní infrastruktury a budování souvisejících stavebních objektů, jako jsou kruhové objezdy, parkoviště a podobně.

Projekt má také odstranit staré ekologické škody, obnovit přirozený vodní režim, krajinu a zeleň poškozenou těžbou štěrkopísku, která se v Hlučíně dělala od 60. do 80. let minulého století. Už při povodních v roce 1997 vznikly v oblasti obrovské škody na komunikacích i na vodních stavbách. Tehdy se přelily říční hráze na řece Opavě mezi Děhylovem a Jilešovicemi, voda se propojila s Hlučínským jezerem. Škody na majetku, který spravuje státní podnik Povodí Odry, se pohybovaly v řádech desítek milionů korun.

Sdílejte článek