Kultura
08/05/2021 Jaroslav Baďura

Retro hospoda i výstava fotek. ​V pondělí se otevírá Národní zemědělské muzeum v Ostravě

​V pondělí 10. května přivítá Národní zemědělské muzeum v Ostravě první návštěvníky.

Připraveno je několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti.

Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

Jindřich Štreit a snímky venkova – to je neoddělitelné spojení. Cyklus fotografií Jindřich Štreit a lidé v zemědělství představuje vizuální studii proměn venkovského prostředí ve 20. a 21. století.

Fotografování venkovského života svázaného s prací v zemědělství se Jindřich Štreit věnuje již od 70. let minulého století. Zemědělský rok ovlivňuje mnoho proměnných, a přesto se již po tisíce let stále opakuje. V průběhu času se mění krajina a klimatické poměry, mění se společenské okolnosti, stroje a technologie, jiní jsou i lidé, kteří se zemědělským činnostem věnují.

Jedna z vystavených fotografií. Foto: Jindřich Štreit

Vybrané fotografie sledují tyto změny za posledních více než 30 let. Zobrazovaná oblast je přibližně vymezena městy Šumperk, Rýmařov, Bruntál, Šternberk, Litovel, jedná se o prostředí, která autor důvěrně zná.

Současné zemědělské prostředí vypadá zcela jinak. Pracuje zde již jen zlomek původního počtu zaměstnanců. Změnil se způsob hospodaření i vlastnické poměry.

„Nejnovější snímky vznikly jako součást projektu Národního zemědělského muzea – dokumentace našeho zemědělství v průběhu roku 2018, a to opět na Rýmařovsku a Olomoucku. Tyto záběry jsou prezentovány jako dvojice černobílé a barevné fotografie, jež tvoří propojení mezi dvěma zaznamenanými časovými úseky,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ivan Berger. Výstavu návštěvníci mohou zhlédnout až do 31. října 2021.

V rámci výstavy 50 let pivovaru Radegast muzeum připravilo ukázku dobové restaurace ve stylu Jednoty. K pivovarům tradičně patřily hospody a restaurace, které zajišťovaly odbyt a byly důležitým zdrojem příjmů.

Nejinak tomu bylo u pivovaru Nošovice. V průmyslových městech měl pivovar Nošovice velké restaurace. V 80. letech byly tyto velké hospody bez výjimky zatankovány. Patřily k nim nádraží Třinec, nádraží Svinov (dříve Poruba), Beskyd Havířov, Centrum Orlová, Venuše Ostrava a další.

Návštěvníky také čeká novinka v podobě Hravého průvodce po muzeu. Zábavnou formou úkolů, vzdělávacích otázek a zajímavostí je provede všemi stálými expozicemi – zemědělskou technikou, depozitářem potravin a neopomene ani historii objektu a jeho zákoutí. Průvodce lze zakoupit na pokladně a na konci prohlídky z něj poskládat origami ovečku.

Muzejníci mysleli také na děti, nově je v muzeu čekají lektorské programy. Program Pro dobrou mysl a zdravé tělo, který představí pojmy zdravá strava, potraviny jako nezbytná součást života všech živých tvorů a jejich působení na lidský organismus.

Na kreativním programu Vůně léta si děti po představení nejrůznějších bylinek (čichem, zrakem, hmatem) vytvoří z ukázek bylin a olejíčků vlastní voňavé mýdlo v dárkové balení.

Muzeum se nově stalo také součástí Technotrasy spojující industriální památky a místa Moravskoslezského kraje svázané s tradicí hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také hasičskou technikou, pivovarnictvím, vojenskou a zemědělskou historií.

Program v muzeu spojený s Technotrasou je určen pro dětské organizované skupiny a je ideální variantou pro příměstské tábory v rámci dopoledního programu.

Kdo by chtěl přijet do muzea na kole, najde zde nově stojan na jízdní kola, který je součástí aplikace Nextbike. Na pokladně lze nyní zakoupit plechové hračky Kovap a od června se Národní zemědělské muzeum v Ostravě stane odběrným místem farmářských bedýnek ovoce a zeleniny.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě.

Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníky studijní depozitáře zemědělské techniky, interaktivní expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou a doplňovanou Galerii českých potravin.

Provoz pobočky byl v září 2020 zahájen výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Více na www.nzm.cz.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama