Restaurátorství jako studijní obor. Tenhle stroj opravili v Ostravě
Už druhý provozuschopný historický motocykl vyjel dnes z restaurátorské dílny, která vznikla před dvěma lety na akademické půdě VŠB – Technické univerzity v Ostravě-Porubě.
Je jím JAWA 350sv, vyrobená v roce 1934. Restaurátorská dílna je součástí strojnické fakulty univerzity a vysokoškolští studenti tento stroj obnovili s minimem nově vyrobených dílů.
Drtivou většinu součástek historického motocyklu buď rekonstruovali, opravili nebo sehnali autentické náhradní díly na různých burzách.
Restaurátorská dílna na VŠB – Technické univerzitě vznikla předloni z popudu sběratele Miroslava Rybičky, který svou sbírku celkem jednačtyřiceti historických motorek věnoval Moravskoslezskému kraji. A vedení kraje poté podpořilo finančně vznik této univerzitní restaurátorské dílny i celého studijního oboru na VŠB – Technické univerzitě.
Z Prahy mířil k legendárnímu jezdci v Nové Pace
Mentor Restaurátorské dílny VŠB-Technické univerzity Lukáš Kudrna řekl, že restaurovaný motocykl vyrobila v roce 1934 Zbrojovka inženýra Františka Janečka v Praze Nuslích 2.
„Expedován byl o rok později do Nové Paky a to k tehdejšímu obchodnímu zástupci značky Jawa Antonínu Vitvarovi, který byl i známým jezdcem na motocyklech a automobilech,“ popisuje Lukáš Kudrna.
Další historie stroje není známá, ale k restaurátorům se dostal v neoriginální barvě a měl podomácku udělaná oka přichycení postranního vozíku. „Motocykl byl proto značně poškozen, jeho rám byl prasklý a zkroucený. Nebyl na postranní vozík zkonstruován,“ vysvětluje šéf restaurátorské dílny Lukáš Kudrna.
Restaurovaná Jawa bude exponátem nové expozice
Studenti a jejich vedení se snažili sehnat pro rekonstrukci co nejvíce originálních dílů přes kontakty, známosti i internet. „Levá stupačka stroje byla ulomena, tak nám ji chlapi z uměleckého slévárenství z vedlejší fakulty odlili přímo v areálu školy,“ řekl mentor restaurátorské dílny Lukáš Kudrna.
Dnes představená rekonstruovaná Jawa 350sv z roku 1934 zamíří do Muzea Novojičínska a všechny postupně opravené motocykly z Rybičkovy sbírky budou vystaveny v novém prostoru a expozici, která se chystá v Kopřivnici pro nákladní automobily Tatra.
Nyní česká na další ročník studentů starý americký stroj Indian scout modré barvy, který vyjel z montážní linky podle záznamů dokonce někdy ve dvacátých letech minulého století.
„Teď je rekonstrukce v úvodní fázi, kdy jsme motocykl nafotili, pořádně zdokumentovali a hledáme k němu literaturu a kontaktujeme různé lidi po světě, kteří nám ke stroji a jeho částem řeknou více,“ dodává Lukáš Kudrna.
Naše motorky nejsou jen muzejní exponáty
Rektor VŠB-Technické univerzity Václav Snášel řekl, že zachovávat naše kulturní a technické dědictví je významný počin.
„Tahle motorka je opravdu historický kus a jsem rád, že dokážeme tyto staré stroje u nás na univerzitě opravit. Je důležité zachovávat linii toho, čím se naše republika v historii proslavila v průmyslu a strojírenství a toho, jak byli naši předkové technicky zdatní. Jsem rád, že u nás vytváříme muzeum motorek, které jsou ale funkční a nejsou to jen exponáty,“ řekl rektor VŠB – Technické univerzity Václav Snášel.
A jeden z pracovníků restaurátorské dílny také na důkaz obnovenou Jawu 350sv na nádvoří vysokoškolské auly nastartoval, rozjel a objel s ní pod amfiteátrem několik koleček.
Snad v budoucnu nebudeme takové stroje udržovat jen v laboratořích
Představení restaurovaného motocyklu si nenechal ujít ani hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
„Dnes rozhodně není počasí, aby se dalo sednout v trenkách na motorku, takže se jen pokoukáme. Ale těší mě, že něco, co bylo vyrobeno v roce 1934, tady před námi může stát a být schopno jízdy. A když dnes slyším smělé plány, že jednou nebudou spalovací motory a všechno bude jezdit na elektriku, tak si říkám, jestli tato až militantní vize je dobře,“ řekl hejtman.
Zapomenout podle něho na um, který stvořil tento motocykl, není dobré.
„Věřme proto tomu, že takovéto krásné motorky nebudeme udržovat jen v laboratořích na vysokých školách, ale zůstanou s námi nadále. Svět totiž nemůže být jen homogenní, jak si mnozí lidé představují,“ řekl Ivo Vondrák.