Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Společnost

​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů!

Úderem desáté hodiny zahájil moderátor Vojta Bernatský, spolu s primátorem města Michalem Pobuckým, gastrofestival Frýdek – Místek plný chutí a jedenácté Beskydské rekordy.

Foto: Václav Menšík

A okamžitě začali návštěvníci stoupat na vrchol s jediným cílem, společně překonat rekord z roku 2009, kdy 1191 účastníků zdolalo celkem 5256 výškových metrů.

A okolo půl čtvrté odpoledne se to povedlo! Letitý rekord byl překonán a špalír „horolezců“, čekajících na svůj výstup na vrchol, se stále nezmenšoval. V tu chvíli se zdálo, že pomyslný Mt. Everest by mohl být pokořen!

Počasí festivalu přálo a po celou dobu se návštěvníci krásného areálu pod zámkem skvěle bavili. Parkem se linuly rozličné vůně z téměř šedesátky stánků s pestrými pochutinami a nápoji.

Velký zájem byl o pivní speciály Frýdečák a Místečák z místního pivovaru Morava. Kluci ve stánku se skvělými hot-dogy BronxDox také neměli chvilku oddechu a fronty se tvořily u populární hranolkárny FaencyFries i u Punk Food Bistra.

Mnoho diváků ke své otevřené kuchyni přilákala Markéta Hrubešová a její kuchařská show. Program na pódiu odstartoval folklórní soubor Sedmikvítek a pak už se vystoupení střídala v rychlém sledu. Vše za bedlivého dohledu nekonečné řady návštěvníků, stoupajících na vrchol rampy.

Po poledni byli vyhlášeni vítězové soutěže o nejlepší štrůdl. Se sladkým povidlovým perníkáčem vyhrála paní Jitka a mezi slanými štrůdly zvolila porota vítězem závin s glazovanou slaninou od pana Miloše.

Hned nato se návštěvníci rozehřáli při silové pivní soutěži s Řemeslným pivovarem Morava a poté začala brutální chilli výzva! Superpálivé esence byly opravdu strašlivé, což se od prvních minut jasně zračilo ve tvářích soutěžích.

Několikrát museli zasahovat záchranáři, a nakonec se vítězem stal Roman, který dokázal zvládnout i nejpálivější vzorek – chilli omáčku 30000krát pálivější, než je známá omáčka Tabasco, aniž by se alespoň trochu zapotil!

Ještě, než vystoupila hlavní hvězda večera, oznámili pořadatelé, že oficiální konečná hodnota rekordu v nastoupaných metrech je skvělých 10 169,5m! Mount Everest neodolal. To se bude jen těžko překonávat!

Kapela Turbo tak měla o něco lehčí práci a svým vystoupením, kdy si její hity zpíval doslova celý park, podtrhla skvělou atmosféru celého úspěšného dne.

Gastrofestival se organizátorům povedl na výbornou a bude zajímavé sledovat, jaký rekord se pokusí ve Frýdku-Místku překonat příští rok.