Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Společnost

Rekonstrukce historických jatek míří do finále. Stanou se novým sídlem galerie PLATO

Pro ostravskou městskou galerii PLATO bude nový rok přelomovým. Přestěhuje se totiž do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek.

Kolaudace městských jatek proběhne v květnu. Foto: Martin Polák, PLATO

Kolaudace budovy proběhne v květnu, první výstavu v novém sídle zahájí PLATO v září. V péči galerie zatím zůstává i budova bývalého hobbymarketu.

Investor stavby, statutární město Ostrava, plánuje dokončit rekonstrukci podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného, stejně jako zelené okolí navržené permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou, nejpozději na začátku května. Město chce nejprve seznámit veřejnost s rekonstruovanou budovou a nabídnout doprovodnou výstavu prezentující vize pro rozvoj území historických jatek. Společně s PLATO proto chystá například týdenní maratón komentovaných prohlídek zrekonstruovaných prostor.

Během léta galerie vybaví novou budovu interiérem podle návrhu architektky Yvette Vašourkové a začne připravovat svou první výstavu v novém sídle. Budovu proto na několik týdnů uzavře. Zahajovací výstavu v nových prostorách PLATO otevře 21. září 2022. Právě do zrekonstruované budovy jatek přesune své hlavní aktivity.

Úplnou novinkou je zpráva, že město Ostrava se jako zřizovatel PLATO rozhodlo ponechat bývalý hobbymarket ve správě galerie i nadále. Vybudované zázemí knihovny, kina, zahrady nebo bistra navíc nabídne PLATO k využití Fakultě umění Ostravské univerzity, Střední umělecké škole v Ostravě a dalším partnerským institucím. „V příštích několika letech budeme moci pro naše aktivity využívat kombinaci unikátního zázemí pro kulturní a komunitní projekty v bývalém hobbymarketu s optimálními podmínkami pro výstavy současného umění ve zrekonstruovaném objektu historických jatek,“ popisuje plány ředitel galerie Marek Pokorný.

Nejbližším letošním výstavním projektem PLATO bude mezinárodně obsazená skupinová výstava Když tvrdím, že jsem anarchista, která se ještě uskuteční v budově bývalého hobbymarketu. PLATO ji zahájí 16. března a dvacátého dubna výstavu doplní performance, na jejímž scénáři se podílí sedm zahraničních umělců.

PLATO je dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016, aniž by budovala vlastní sbírku. Působí na ploše téměř 5000 metrů čtverečních v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Jejím definitivním sídlem se stanou zrekonstruovaná památkově chráněná městská jatka.

Zavřít reklamu