Kultura
29/01/2023 Roman Vojkůvka

Recenze: Přání k narozeninám baví, do kina se vrátila skvělá česká komedie

Líba (Eva Holubová) má narozeniny a jako každý rok chce mít na oslavě celou rodinu. Syn Petr (Igor Orozovič), ale tentokrát nepřijede. Narozeniny má totiž i jeho přítel Karel (Tomáš Klus) o kterém Petrova rodina nemá tušení.

Přestože Petr předstírá nakažlivou virózu, Líba nemíní trávit narozeniny bez syna a s manželem (Jaroslav Dušek), Petrovým bratrem (Matěj Hádek), snachou (Simona Babčáková), vnukem a třípatrovým čokoládovým dortem vyrazí na předem neohlášenou návštěvu, aby tradice společných oslav nebyla narušena.

To by samo o sobě na zápletku situační komedie vystačilo, i když s ohledem na francouzskou komedii Klec bláznů, či její americký remake Ptačí klec, nikoliv originální. Tvůrci Přání k narozeninám si neštěstí nevystačili s málem a do děje brzy vstupuje Karlova sestra (Veronika Kubařová), její nový přítel (Jaroslav Plesl), bývalý manžel (David Švehlík) a sedmiletá dvojvaječná dvojčata, která se záhy ztratí a domů do Pardubic zamíří vlakem přes Německo.

Přiznám se, že na film jsem šel s mírným despektem. Režisérkou Martou Ferencovou, některými herci (Holubová, Dušek, Kubařová, Hádek), zápletkou s utajenou homosexuální orientací syna a polovinou názvu totiž vytvářel dojem, že půjde o jakési neoficiální pokračování sladkobolného skorohitu (stát se hitem mu zabránily covidové restrikce) Přání Ježíškovi. Přiznávám, že jsem se spletl.

Pro plnohodnotný divácký zážitek je sice potřeba udělat ústupek a přistoupit na prvoplánově rozverné chování postav, to ale vstřícnému divákovi nemůže působit větší problémy.

Přání k narozeninám se totiž ani na vteřinu netváří jako realita a z každého záběru na vás křičí: jsem „pouhá“ komedie, a ve filmovém klubu mě nehledejte! A jako taková bez debat funguje a některé scény, například patálie s dopraváky, či honička s revizorem dopravního podniku, jsou nadmíru povedené.

Samozřejmě, není to jen zásluha scénáře a film funguje minimálně z poloviny hlavně díky hercům. Dušek a Holubová tradičně dokazují, jak dobří jsou komici, Kubařová se tentokrát jen roztomile nezubí a předvádí se v několika zábavných obměnách a dokonce i Klus je coby citlivý gay snesitelný.

Hádek je spolehlivě komický v poloze, kterou už použil v Po čem muži touží, Babčáková zase, v dobrém slova smyslu, vykrádá svou Simonu ze seriálu Comeback.

Podobně lze pochválit dětské herce, kteří to dospělým rozhodně nekazí. Vůbec nejzábavnější je bezesporu Jaroslav Plesl a v roli přítele Karlovy sestry znovu dokazuje, že je nejplastičtějším současným českým hercem a zahraje prakticky cokoliv, k čemu má tělesné předpoklady.

Tvůrci se moudře vyvarovali vulgarit, nechutností, i intimních tělesností. Ve filmu sice zazní dvě sprostá slova, ale z úst Jaroslava Duška zní i hovno tak nějak roztomile.

Přání k narozeninám je v současných nevalných časech jednou z mála možností zasmát se a na chvíli ignorovat realitu v bezstarostném světě, kde postavy jásají, že budou provozovat pekárnu naprosto nezatíženi myšlenkami na astronomické ceny energií.

I z toho důvodu film doporučuju a za sebe říkám, že bych se rozhodně nebránil pokračování, pokud bude ve stejně odlehčeném stylu.

ČR, komedie, 2023, 95 min, distribuce v kinech Bioscop

80%

Sdílejte článek