Kultura
30/06/2020 Jaroslav Baďura

Recenze: kniha Lanovka nad Landekem je ostravským počinem roku

Jsme v blízké budoucnosti, z Evropské unie se stala federace a nad Landekem je natažené lano z Vítkovic - už brzy tudy pojede kabinková lanovka.

Petr Čichoň (1969 narozen v Ostravě, vyrůstal v Ludgeřovicích, žije a tvoří v Brně) není literární obci neznámý - v roce 2011 vydal (u části čtenářů kontroverzní) Slezský román, publikoval básně, redigoval literární časopisy.

Foto: Fiducia

V nyní vydaném románu Lanovka nad Landekem (Host) se autor spolu s postavami (útlý a úsporný román si vystačí jen s několika málo jmény) vrací na Hlučínsko, přesněji řečeno na Landek a do jeho okolí.

Větší část románu vypráví v ich formě Johan, který na Landeku ve starém domku žije spolu se sousedkou a v posledních letech i se spřízněnou duší Trudou.

Johan je bývalý vítkovický slévač v důchodu, jeho život se zhusta odehrává u rybníčku s kapry, lekníny a především pivem, které zde chodí někdy s Trudou, jindy sám, pít.

Johanovou vyprávění je zaznamenáno v ostravštině, chcete-li v prajzštině (byť se jistě mnozí pamětníci budou hádat, co ještě je a co není echt nářečí), a právě Johanův pohled na každodenní život na Landeku je i přes svou nepřekvapivost a nutnou všednodennost tím nejsilnějším, co kniha přináší.

"Je třeba se na Hannesa s tu Alicju připravit. Nakupit cosik svatečniho. A ty nikde," pověda mi už v autě Truda a při tym se furt diva na oblohu. "My eště pojedem v buřce."

"Furt leje posledni dobu," odpovědam a zapinam stěrače, bo se fakt rozpršelo. "Taky škaredy dešť. Nesmim zmoknut, mam fajně zrobenu hlavu," posteskne se Truda a furt se vlasy upravuje.

"Karbenatlu sem na večeřu pro všecky zrobila." Truda přestane na chvilu mluvit, bo ji něco v kabeli piplo.

Nepatetické postřehy, vzpomínky, vnitřní komentáře Johanovy (zakončené povětšinou obdivným či překvapeným: Jušiš!) jsou neskutečně silné, byť v nich neřeší žádné podstatné životní otázky, většinou se těší na pivo, mrzí jej mizející svět, jak je zažil coby slévač, moc nerozumí Vítkovicím, kde už není fabrika, ale moderní čtvrť, je rád, že má poblíž Trudu, má strach a zároveň se těší, co přinese nová lanovka, která mu vede přímo nad hlavou.

Druhá rovina knihy přináší příběh Trudina syna Hannesa, jemuž v Polsku zavraždí kvůli politické kariéře manželku - intriky v polské separatistické straně Liga Slezska se prolínají i se životy hrdinů knihy na Landeku.

Johan řeší, zda se Hannes dá dohromady s jeho dcerou Maruškou - životy obou po dlouhém odloučení propojí právě stavba lanovky.

Pasáže o politice patří ke slabším místům knihy, čtenář se z vymyšleného světa (autor fabuluje, zda a jak se bude vyvíjet politika slezské jednoty) těší zpátky k Johanovi a jeho rybníku, kde je ještě svět (i když nebe nově protíná silné vetřelecké lano lanovky) jaký byl.

Johan nemudruje, nenadává (snad jen trochu na boháče, kteří vždycky všechno penězi pokazí), má rád Trudu, starý mizející Landek a rybník, v němž chladí lahváče. Rybník, který nakonec možná vydá i poklad...

Sdílejte článek