Nejnovější zprávy: To bude show! Do Ostravy míří legendární muzikál Děti ráje O brigádníky je nouze. Firmy platí i 160 korun na hodinu

Společnost

První v republice. Onkologická klinika FN Ostrava má nový CT simulátor

Klinika onkologická Fakultní nemocnice Ostrava má nový CT simulátor s kvalitnějším zobrazením. Je vůbec prvním radioterapeutickým pracovištěm v České republice, které má tento špičkový typ CT k dispozici.

Foto: se souhlasem FN Ostrava

Vyšetřením na CT simulátoru musí před zahájením ozařovací léčby kybernetickým nožem (CyberKnife) nebo konvenčním ozařovacím přístrojem projít všichni onkologičtí pacienti.

„Bez tohoto zařízení bychom nebyli schopni léčbu zahájit nebo účinně naplánovat. Před zahájením každé ozařovací série je potřeba provést plánovací CT neboli CT simulaci,“ vysvětlil význam simulátoru přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava Jakub Cvek a doplnil největší přednost nového přístroje. „Model umožňuje skenovat až 128 řezů najednou, a hlavně nám poskytne výrazně detailnější obraz pacientova těla než většina radioterapeutických simulátorů v republice i ve světě. Pomocí CyberKnife totiž ozařujeme i velmi malá ložiska a potřebujeme mít ten obraz opravdu co nejpřesnější.“

Pacienti absolvují na CT simulátoru před zahájením radioterapeutické léčby jen jedno vyšetření. „Přístroj je vybaven také laserovým zaměřovacím systémem. Na třech stranách máme lasery, pomocí kterých si na pacientech kreslíme značky. Ty jsou důležité při ukládání pacienta na ozařovací stůl před zahájením ozáření,“ doplnil radiologický fyzik Kliniky onkologické FN Ostrava Lukáš Molenda.

Radioterapeutickou léčbou projde na Klinice onkologické každý rok okolo 2100 pacientů. Pro třetinu z nich je vhodná léčba pomocí zmíněného robotického ozařovače CyberKnife.