Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Politika

Průzkum: volby by nyní vyhrálo hnutí Ano před koalicí Piráti/Stan

​Vládní hnutí premiéra Andreje Babiše by v aktuálním červencovém měření společnosti SANEP vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 23,6%, což představuje oproti červnu tohoto roku nárůst o 1,3 procentního bodu.

Graf: SANEP

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by pak skončilo na druhém místě, a to s velmi těsným rozdílem a ziskem 23,4%. Pro uskupení PIRÁTI/STAN však může být červencový hypotetický zisk voličských hlasů zklamáním, neboť si oproti minulému měsíci pohoršilo o 1,3%, a po pár měsících na pomyslném politickém výsluní se ocitlo opět na druhé příčce.

Navíc pokles voličských preferencí jen několik měsíců před volbami není pro jakýkoli politický subjekt dobrou zprávou, zvláště v době, kdy na plné obrátky rozjíždějí své předvolební kampaně.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci polepšilo o 0,2 procentního bodu.

Na čtvrtém místě by v červenci skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 9,6 procentních bodů, což znamená oproti červnovému měření vcelku výrazný pokles voličských preferencí, a to o 1,1%.

Na pátém místě by v červenci skončila KSČM se ziskem 5,2 procentních bodů, což je o 0,1 procenta více než v červnu tohoto roku.

Do Sněmovny by se ještě dostala Česká strana sociálně demokratická, a to s aktuálním ziskem 5,1%. Žádný jiný politický subjekt by se v červenci do Sněmovny PČR nedostal.

Těsně pod hranou volitelnosti, a tudíž stále bez vstupenky do Poslanecké sněmovny, se pak v červenci ocitlo hnutí Roberta Šlachty Přísaha se ziskem 4,9 procentních bodů, což je však o 0,4% více než v předchozím měsíci.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty zaznamenává i nadále velmi progresivní nárůst voličské přízně a jak se zdá, překročení pětiprocentní hranice nutnépro vstup do Sněmovny je pro toto hnutí velmi reálnou metou.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se pak ani v červenci nedostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (3,5%), stejně tak jako Aliance pro budoucnost (2%) a Strana zelených (1,4%).