Politika
13/09/2021 Petr Sobol

Průzkum: volby by nyní vyhrálo hnutí Ano, koalice Piráti/Stan dál ztrácí

Vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by v aktuálním zářijovém měření společnosti SANEP vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 25,7 %, což představuje oproti srpnu tohoto roku nárůst o 1,1 procentního bodu.

Na druhém místě by pak skončilo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci pohoršilo, a to o více než jeden procentní bod (1,3 %). I přes tento pokles voličských preferencí se tomuto koaličnímu uskupení však daří porážet vítězné hnutí ANO hned ve třech krajích, a to v kraji Jihočeském, Středočeském a v Praze.

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by nyní skončilo na třetím místě, a to se ziskem 17,8 %. Pro uskupení PIRÁTI/STAN není tento zářijový hypotetický zisk voličských hlasů nikterak optimistický, neboť několik měsíců v řadě můžeme sledovat výrazný pokles voličského trendu. Uskupení PIRÁTI/STAN si oproti minulému měsíci pohoršilo o takřka tři procentní body (2,9 %). V souhrnu oproti červenci ztratilo toto uskupení alarmujících 5,6 % voličských hlasů. Takto prudký pokles voličských preferencí necelý měsíc před volbami není pro jakýkoli politický subjekt dobrou zprávou, zvláště v době, kdy se na plné obrátky rozjely ostré předvolební kampaně všech politických stran, koaličních uskupení a politických hnutí.

Zajímavý bude očekávaný duel „Babiš vs. Bartoš“ v Ústeckém kraji, který se však prozatím stále vyvíjí o poznání lépe pro předsedu ANO a současného premiéra Andreje Babiše. Již v předminulém měsíci by v Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO nad uskupením PIRÁTI/STAN o více než deset procentních bodů, a totéž platí i v měsíci září.

Na čtvrtém místě by v září skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,3 procentních bodů, což znamená oproti srpnovému měření nárůst voličských preferencí, a to o 0,5 procentního bodu.

Na pátém místě by v září skončila ČSSD se ziskem 5,9 procentních bodů, což je takřka o jeden procentní bod (0,9 %) více než v srpnu tohoto roku. Nárůst preferencí může souviset se zahájením horké části kampaně, ve které se sociálním demokratům daří být více viditelnými a pro voliče srozumitelnými.

Do Sněmovny by se v září dostala ještě KSČM, a to s aktuálním ziskem 5,1 %. Žádný jiný politický subjekt by se v září do Sněmovny PČR nedostal.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se pak v září nedostalo hnutí Přísaha (4,9%), Aliance pro budoucnost (3,1%), koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (2,6%), stejně tak jako hnutí Volný blok (2,4%) a Strana zelených (1,2%).

Sdílejte článek