Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Politika

Průzkum: Volby by nyní vyhráli Piráti/Stan před ANO a koalicí Spolu

​Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by v aktuálním červnovém měření společnosti SANEP vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 24,7%, což představuje oproti květnu letošního roku výrazný pokles voličské přízně, a to o 1,6 procentních bodů.

Graf: Sanep

Hnutí ANO 2011 by získalo aktuálně v červnu 22,3 procent voličských hlasů, což je jen o 0,1 procentního bodu méně, než získalo toto vládnoucí hnutí premiéra Andreje Babiše v květnu.

V červnu se tak náskok Pirátů a Stan, kteří po několik měsíců v řadě dominovali v žebříčku voličských preferencí, značně snížil.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20,1 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oprotiminulému měsíci polepšilo o 1,6%. Je to již druhý měsíc v řadě, kdy po delší době stagnace zaznamenává toto koaliční uskupení další výrazné posílení voličských preferencí.

Na čtvrtém místě by v červnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,7 procentních bodů, což znamená oproti květnovému měření nepatrný pokles o 0,1 % voličské přízně. Zdá se, že po několika měsících, kdy SPD pod vedením Tomia Okamury zaznamenávalo rostoucí trend voličských preferencí, nastalo období stagnace.

Na pátém místě by v červnu skončila ČSSD se ziskem 5,3 procentních bodů, což je o 0,4 procenta méně než v květnu tohoto roku. Do Sněmovny by se ještě dostala KSČM, a tos aktuálním ziskem 5,1%. Žádný jiný politický subjekt by se v červnu do Sněmovny PČR nedostal.

Těsně pod hranou volitelnosti, a tudíž stále bez vstupenky do Poslanecké sněmovny, se pak včervnu ocitlo hnutí Roberta Šlachty Přísaha se ziskem 4,5 procentních bodů, což je o 1% více než v předchozím měsíci. Přestože hnutí Přísaha Roberta Šlachty vzniklo teprve nedávno, zaznamenává trvale vcelku příkrý nárůst voličské přízně.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se ani v červnu nedostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (3,4%), stejně tak jako Aliance pro budoucnost (1,5%) a Strana zelených (1,3%).