Nejnovější zprávy: Dejte mi chvilku, taky budu krásný! V Ostravě se vylíhli plameňáci Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír

Kultura

Průšvihy první republiky - ostravské studio ČT připravilo dokumentární cyklus

Intriky, skandály a podvody. Opěvovaná doba naší historie v novém dokumentárním cyklu České televize.

Foto: Rostislav Šimek

Víte, jak se zbavit oponenta ve straně, či jak si ve vrcholné politice přijít k milionům? Jak zaručeně někoho pošpinit, nebo provést skandál tak, aby se o něm mluvilo po celé Evropě?

Tyto historické „recepty“ z dílny prvorepublikových pletichářů, podvodníků a nejrůznějších nestoudníků jsou náplní nového dokumentárního cyklu Průšvihy první republiky, který v ostravském studiu České televize připravila Tvůrčí producentská skupina Lenky Polákové. Sledovat jej můžete od 18. října každý čtvrtek ve 21:30 na ČT2.

Osmidílný dokumentární cyklus o aférách a skandálech, které narušují idealizovaný obraz první československé republiky, chce odlehčenou formou ukázat, že první republika nebyla zcela tak idealizovaným prostředím, jak ji mnozí vnímají, že i tehdy byla spousta skandálů, starostí a problémů.

„Jednotlivá témata jsme pečlivě vybírali,“ říká dramaturg Martin Červenka a pokračuje: „Chtěli jsme podat plastický a dynamický obraz československé prvorepublikové společnosti, kterou většina z nás dnes zná už jen z filmů pro pamětníky. Ale ta noblesa, s níž si tuto dobu spojujeme, je jen povrchový nátěr. Pod ním je často docela hodně špíny.“

Tvůrci představí celkem osm „průšvihů“, které otřásly prvorepublikovým veřejným míněním. „Zajímaly nás případy, o nichž si tehdejší občan mohl udělat představu na základě novinových zpráv. Vyhnuli jsme se událostem, které se dařilo „ututlat“. Nezajímaly nás ani případy všeobecné známé. O těch bylo napsáno a natočeno dost,“ uvádí Červenka.

Cílem tvůrců nebylo objevovat nová svědectví, ale ukázat, jak vybrané skandální události vnímala prvorepubliková společnost a jak o nich referoval tehdejší tisk. „Tisk byl v éře 20. - 30. let opravdu nesmírně vlivný, neboť byl ve valné většině vázán na politické strany, které měly zájem každou byť sebenepatrnou banalitu proměnit v obrovské politikum a takto udeřit na své politické protivníky. V mnoha případech nesly noviny velký podíl na eskalaci jednotlivých „průšvihů““ uzavírá Červenka.

Na dokumentárním cyklu spolupracovali tvůrci s historikem Pavlem Carbolem, který se specializuje na československé dějiny mapovaného období, a který se coby historik v dokumentárním cyklu fyzicky objeví.

Televizní dokumentární projekt je postaven na kombinaci inscenovaných sekvencí, které svým pojetím mají evokovat hraný film němé éry, a archivních filmových materiálů.

Obě složky pak propojuje v organický celek postava průvodce pořadem, kterým je Martin Myšička. Diváci se s ním setkají ve stylizované prvorepublikové hospodě, kde žoviální výčepní právě hostí partu dobových štamgastů.

V tomto prostředí průvodce glosuje mapovanou historickou událost, předčítá z tehdejších novin a snaží se skandálnímu dění přijít na kloub. Za pomocí přítomného historika se mu to podaří. Ale i tak se stává, že z této hospody odchází s pocitem, že za první republiky se děly věci vskutku nepochopitelné.

První díl cyklu Průšvihy první republiky nese název Sifilis poslance Stříbrného. Vypravte se s hercem Martinem Myšičkou za málo známými událostmi, které vzrušovaly prvorepublikovou společnost. Intriky, skandály a podvody z naší historie nabídne program ČT2 každý čtvrteční večer od 21:30.