Nejnovější zprávy: V Ostravě vznikla Půjčovna hraček. Pomáhá i rodičům, kteří nemají doma místo nebo tolik peněz Ostravské flanelové dny nabídnou Petru Pavlovi funkci prezidenta

Společnost

Prozkoumali jsme popelnice - prý bude hlad, ale vyhazujeme spousty jídla

​Celkem 422 kilogramů směsného komunálního odpadu ručně přetřídili zaměstnanci odpadové společnosti SMOLO CZ na ploše sběrného dvora v Třinci.

Foto: Dorota Havlíková

Tři dávky odpadu pocházely z třineckého sídliště, od domkařů z místní části vesnického charakteru a také od obyvatel z Vendryně.

"Ruční probírkou jsme si ověřili, že tři pětiny směsného komunálního odpadu nemají v černých popelnicích co dělat. Jsou to dále využitelné složky a lidé by je měli vkládat do barevných nádob nebo pytlů," uvedla mluvčí společnosti SMOLO CZ Dorota Havlíková.

"Zaměřili jsme se deset komodit: ve všech třineckých vzorcích bylo nejvíce bioodpadu, pak skla, plastů, papíru, kovů a textilu. Na elektroodpad nebo akumulátory narazili třídiči zcela výjimečně."

V nádobách ze sídliště se však nesprávně objevily i stavební odpady, sutiny a z Vendryně eternit, který je kategorizován jako nebezpečný odpad. Ve Vendryni se například podařilo vyseparovat celý pytel oblečení a textilu, hodně bylo i použitých plen.

„Službu přesného vzorkování si u nás objednávají města a obce. Záměrem je zjistit míru třídění a potenciál na zvýšení separace využitelných složek. To vše má pomoci obcím nastavit řešení, aby mohly plnit ustanovení nového zákona o odpadech, které nutí obce pod finanční sankci omezit množství odpadu ukládaného na skládku,“ uvedl vedoucí komunálních služeb SMOLO CZ Tomáš Ondraszek.

Ve všech vzorcích třídiči zjistili obrovské množství bioodpadů, především jídla. Celé, zabalené chleby, plné sáčky čerstvého pečiva, ovoce, zbytky hotových jídel, cukrovinek, dokonce celé, neporušené balení potravin, které nemají prošlou lhůtu.

Také v okrajových částech města, kde mají všichni domkaři k dispozici vlastní hnědou nádobu, bylo dost bioodpadu v černé popelnici.

"Překvapilo nás množství vyhozeného jídla na vesnici, kde není problém najít mezi sousedy chovatele drůbeže," dodala Havlíková.

Zavřít reklamu