Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Sport

​Proti Příbrami potřebujeme podporu fanoušků, burcuje nový opavský kouč Kováč

Pochází ze Šumperka, do velkého fotbalu se odrazil v Olomouci a od poloviny června je bývalý reprezentační stoper či záložník Radoslav Kováč novým trenérem Slezského FC Opava.

Ilustrační foto: sfc.cz

A má před sebou velmi těžký úkol: pokusit se uhájit pro klub i město nejvyšší fotbalovou soutěž. Ve čtyřiceti letech se současně stal nejmladším koučem na prvoligové scéně.

Ve druhém kole nadstavbové skupiny o záchranu remizovala Opava v úterý v Karviné 0:0. Opustila poslední místo tabulky, ale má stejně bodů jako Příbram, která klesla na dno tabulky.

Kováč si uvědomuje, že právě nadcházející zápas s Příbramí v neděli 28. června bude stěžejní pro finiš sezony. „Teď už se hraje o každý bod a každý gól. Jelikož se nám díky lepšímu postavení po základní části ve srovnání s Příbramí naskytla šance mít výhodu domácího prostředí v jediném vzájemném duelu s tímto soupeřem ve skupině, musíme ji využít. Věřím, že fanoušci přijdou a podpoří nás v boji o tři body,“ uvedl Kováč pro zástupce médií po zápase v Karviné.

Nakonec bral i remízu v derby. „Důležitý bod. Uhájili jsme čisté konto, přitom Karviná měla spoustu standardních situací. Tým podržel brankář Vilém Fendrich, navíc nám přálo i štěstí,“ rozebíral opavský kouč. „Škoda jen, že jsme nebyli v útoku více odvážní. Bez toho si těžko můžeme vytvořit šance,“ uvažoval Kováč.

Zkušenosti z reprezentace

Radoslav Kováč je zároveň jedním z pěti někdejších reprezentantů, kteří momentálně působí v první lize v roli trenérů. A ocitl se tak v opravdu skvělé fotbalové společnosti. Za národní tým dříve hrávali Petr Rada (nyní kouč Jablonce), Luboš Kozel (Baník Ostrava), Radoslav Látal (Sigma Olomouc), Pavel Horváth (FK Příbram).

Nový opavský trenér tak může využít hráčské zkušenosti nejen z účasti na mistrovství světa 2006 a mistrovství Evropy 2008, ale i z klubových angažmá v Olomouci, pražské Spartě, Spartaku Moskva, West Ham United Londýn, FC Basilej, Slovanu Liberec a znovu v pražské Spartě.

Když se vracel po dlouhých letech v zahraničí do české ligy, okamžitě se znovu zařadil mezi největší postavy soutěže. A to v dresu Slovanu Liberec a z pozice lídra na hřišti i v kabině bojoval se severočeským klubem i v Evropské lize. Hráčskou kariéru pak zakončil v pražské Spartě.

Následně přešel do role sportovního manažera A-týmu a pak byl členem trenérského štábu jako asistent trenérů Andrey Stramaccioniho, Pavla Hapala, Zdeňka Ščasného a Michala Horňáka. Po nástupu trenéra Václava Jílka do Sparty v létě 2019 u áčka skončil. Třebaže nebyl od loňského podzimu přímo součástí tehdejšího trenérského týmu ve Spartě, sledoval hráče Sparty na hostování a věnoval se těm, kteří se vraceli do tréninku po zranění.

Nad nabídkou neváhal

Podle svých slov v médiích Kováč nad nabídkou převzít Opavu nijak neváhal. Tvoří tandem s Aloisem Skácelem, ale díky svému renomé z minulosti se stal Kováč nyní ostře sledovanou postavou v rámci celé ligy. Tým přebíral po odvolaném kouči Jiřím Balcárkovi. I tahle změna jen dokumentuje hektické období v Opavě, kde se trenéři střídají v rychlém sledu po sobě.

Když v nedávné minulosti skončil Roman Skuhravý, mužstvo se v lize zachránilo pod vedením Ivana Kopeckého. Jenže v průběhu podzimu 2019 byl Kopecký odvolán a tým vedl manažer klubu Alois Grussmann s tehdejším asistentem Josefem Dvorníkem. Jejich nástupce Balcárek musel opustit klíčový post po 29. kole soutěže.

Skupina o záchranu

1. kolo – sobota 20. června 15:30 FC FASTAV Zlín – Slezský FC Opava 3:1

2. kolo – úterý 23. června 17:30 MFK Karviná – Slezský FC Opava 0:0

3. kolo – neděle 28. června 14:30 Slezský FC Opava – 1. FK Příbram

4. kolo – sobota 4. července 17:00 Slezský FC Opava – SK Sigma Olomouc

5. kolo – úterý 7. července 18:00 FK Teplice – Slezský FC Opava