Nejnovější zprávy: Dejte mi chvilku, taky budu krásný! V Ostravě se vylíhli plameňáci Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír

Společnost

Proměna ostravského skeletu: Podívejte se, jak vypadá, a jak vypadat bude!

Stavěli sice v šibeničním termínu, ale povedlo se. Tak hodnotí stavaři nedávné dokončení opláštění ostravského skeletu, architektonického přízraku z dob socialismu, který snad už v letošním roce dostane definitivně novou tvář.

Případ „skelet“, který stojí poblíž Krajského úřadu a původně byl už v 80. letech stavěn jako sídlo krajského výboru komunistické strany, Ostravu trápil dlouhodobě. Nedokončenou stavbu i s okolními pozemky koupila v roce 2008 od města za 52 milionů korun společnost Red House Development.

Přestavovat ji na polyfunkční dům zvaný „Smart Office Ostrava!!!“ však loni začala až pod nátlakem ze strany magistrátu, který po několika odkladech hrozil převzetím objektu a milionovými pokutami za nedodržování termínů.

„Časový tlak“ se zákonitě přenesl i na realizátory první stavební etapy.

Zrychlení přinesla práce o víkendech i odpolední směny

„Termín byl šibeniční, protože první etapu spočívající v opláštění skeletu bylo třeba dokončit do konce roku, ale povedlo se. Stavbu jsme předali a po Novém roce úspěšně proběhla kontrola z magistrátu,“ řekl Jan Procházka z realizační firmy Alumont Building.

Ta měla na starost kompletní fasádní práce a také izolaci střechy, která byla po letech zatékání ve velmi špatném stavu. Samotnou stavbu s plochou fasád kolem pěti tisíc metrů čtverečních přitom převzali až během září, kdy se větší projekty kvůli podzimnímu počasí většinou už nerozjíždějí.

Vzhledem k tomu, že tuzemské stavebnictví jako celek oplývá zcela jinými vlastnostmi, než je rychlost výstavby, nabízí se otázka, jak nakonec čelili šibeničnímu termínu?

„Kombinovali jsme různá opatření. Nejvíce pomohly asi víkendové práce a zkoušeli jsme také maximálně natáhnout pracovní dobu, takže montážníci chodili i na odpolední směny,“ doplnil Procházka, podle kterého je opláštění prakticky hotové.

Dodělat se budou muset pouze části v přízemí a sedmém patře, které však už podle projektu budou součástí další etapy.

Hotovo má být ještě letos

Po téměř třech desítkách let, během kterých skelet chátral a působil na Ostravu jako ohyzdné memento ponurých časů, se zdá, že z něj konečně bude smysluplná stavba. Ohlasy zúčastněných a posun za rok 2016 tomu nasvědčují.

„Práce probíhaly v souladu s harmonogramem ze srpna 2016 a my jsme splnili stavební připravenost pro dalšího dodavatele opláštění. Dnešní stav je dokladem, že jsme v kontraktu zajistili, co bylo potřeba. Jsme rádi, že se projekt našemu klientovi daří a město to tak také hodnotí,“ uvedla Eva Kijonková, mluvčí společnosti Vítkovice Revmont, která byla generálním dodavatelem.

Z pohledu města jsou očekávání, že se skelet podaří letos, tedy přesně k 31. prosinci 2017, dostavět, více než reálná. „Při letmém pohledu na objekt sice vidíme části, které zůstávají odkryté, ty jsou ale nutné k navazující realizaci díla a instalaci technologií. Vše tedy nasvědčuje zdárnému dokončení stavby,“ konstatoval investiční náměstek Břetislav Riger.

Budou tam kanceláře, byty i restaurace s vyhlídkou

Investor Red House Development už dříve představil svůj záměr vytvořit ze skeletu nový polyfunkční dům s nízkými provozními náklady, který bude rozdělen na dvě budovy se samostatnými vstupy. Větší část budou tvořit kanceláře, v přízemí má být infocentrum ekologických a energetických firem.

Menší část nabídne služby občanům, zejména školní a vzdělávací programy doplněné o volnočasové aktivity. V komplexu vzniknou také byty a parkovací místa, která pokryjí potřeby uživatelů i lidí z okolí. Do nejvyššího patra by pak měla být umístěna restaurace s atraktivní vyhlídkou na Ostravu.

Fotogalerie