Proměny kraje
09/01/2020 Jan Smekal

Projekty Hodinový vnuk a Počteníčko s babičkou odbourávají mezigenerační bariéru

Hodinový vnuk a Počteníčko s babičkou. Tak se jmenují projekty, které mají pomoct odbourat mezigenerační bariéru.

Ve středu se na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje sešli jejich účastníci.

Díky oběma projektům dochází studenti do vybraných domovů pro seniory a v nich si vykládají s babičkami. V opačném případě pak babičky navštěvují děti v nemocnicích, aby jim zpříjemnily tamní pobyt.

„Počteníčko s babičkou vzniklo v roce 2012. Nápad byl prozaický. Měli jsme těžce nemocnou dceru a přes dva roky jsme různě putovali po nemocnicích. Tam jsme zjistili, že mnohým dětem chybí rodiče. Říkali jsme si, že by nebylo špatné, kdyby jim je suplovaly babičky, které by za nimi chodily, četly jim a zpříjemňovaly jim pobyt, protože děti se v nemocnicích celkem nudí,“ uvedl Ivan Sekanina, zakladatel projektů Počteníčko s babičkou a Hodinový vnuk.

„Počteníčko s babičkou funguje hodně dobře, protože babičky chodí k dětem každý den včetně víkendů. Sehrály se s personálem a jsou velice vítané a žádané. Dětem to zpříjemní pobyt a babičky se cítí užitečné,“ pokračoval.

Na základě Počteníčka s babičkou vznikl následně i Hodinový vnuk. A sice, když před pěti lety přišly za Ivanem Sekaninou babičky z Bohumína s nabídkou, že by taky docházely k dětem.

„Jenže v tamní nemocnici není dětské oddělení. Tak jsme se rozhodli, že to otočíme, přizveme k projektu studenty a ti budou docházet za babičkami do domovů pro seniory. Takto vznikl Hodinový vnuk, který funguje v Bohumíně a v Ostravě,“ přiblížil Sekanina s tím, že do projektu je zapojeno 91 studentů.

„Tento projekt jsme rozšířili i do Prahy a Uherského Hradiště. Mezigenerační propojení je hodně důležité,“ dodal.

„V roce 2020 budeme tento projekt rozšiřovat v Ostravě o Centrum sociálních služeb Jih, které projevilo zájem. Rádi bychom měli hodinové vnuky i v Krnově. Toto je záměr pro letošní rok.“

Markéta Konvičková: Prarodiče určitě mají místo v životě dospívajících dětí

Středečního setkání se zúčastnila také patronka těchto projektů pro Moravskoslezský kraj Markéta Konvičková.

„Před dvěma lety mě oslovil pan Sekanina s tím, jestli bych se nechtěla stát patronkou tohoto projektu vzhledem k tomu, že jsem se narodila v tomto kraji a pocházím odtud. Neváhala jsem ani minutu. Je to pro mě srdcová záležitost, protože mě vychovaly dvě ženy, a sice mamka a prababička Libuška, která už tady sedmým rokem není a ohromně mi chybí,“ poznamenala Markéta Konvičková.

„Když jsem se o této myšlence dozvěděla, hned jsem si řekla, že je třeba ji podpořit. Je třeba dostat to mezi mladé lidi, kteří by chtěli navštěvovat seniory a vykládat si s nimi, protože jsem to sama zažila, když jsem pak chodila za prababičkou do domova důchodců. Prarodiče určitě mají místo v životě dospívajících dětí. Proto jsem neváhala ani minutu a hned se do toho dala,“ řekla zpěvačka.

„Studenti v kraji dochází do vybraných domovů pro seniory. Určitě je to obohatí o nové zážitky, poznatky, dodá jim to patřičný rozhled. Hezké je, že se takto propojují jednotlivé generace, kdy studenti chodí ve dvojicích pravidelně za seniory.“

Oba projekty si velmi pochvaluje také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„Problémem dnešní doby je, že máme facebook a vymoženosti sociálních sítí, ale málo spolu komunikujeme. A právě projekt Hodinový vnuk a Počteníčko s babičkou je něco, co boří tyto bariéry a potkávají se přitom lidé různých generací. Považuji to za skvělý nápad, protože jinak jsou tito lidé izolovaní a nepotkají se vůbec. Proto jsme to podpořili. Ukazuje se, že to funguje,“ podotkl Vondrák.

„Pokud vím, tak se tento koncept snaží přijmout i jiná města či kraje. To je jenom dobře. S panem Sekaninou, který s tímto nápadem před lety přišel, jsme se bavili o dalších možnostech. Dalším mezigeneračním projektem bude vysázení stromů v Moravskoslezském kraji. Tato výsadba by měla nahradit výpadek způsobený kůrovcem. Při tomto projektu se opět setkají studenti se seniory, což mi přijde jako zajímavá myšlenka,“ uzavřel hejtman.

Sdílejte článek