Kultura
10/10/2020 Petr Broulík

​Projděte si v neděli výstavu o Joy Adamsonové s její autorkou

Lidé, které přitahuje neuvěřitelný příběh opavské rodačky Joy Adamsonové, přítelkyně lvice Elsy, mají možnost vidět v neděli 11. října v opavském Domě umění výstavu o jejím životě Plátno a bolest se zajímavým bonusem.

Jedinečnou výstavou v ten den provede dvakrát návštěvníky její autorka Zuzana Beranová, která se osudy a životem slavné opavské rodačky dlouhodobě zabývá.

Výstava nabízí nejen příběh slavné rodačky, ale i řadu maleb a kreseb, na nichž Joy Adamsonová zachytila původní podobu příslušníků afrických kmenů či její botanické kresby africké přírody.

Původně zamýšlené komentované prohlídky jen kvůli současné situaci trochu změní podobu. „Vzhledem ke covidovým opatřením nemohu provádět skupinky, proto se s návštěvníky v neděli 11. října dvakrát setkám v kostele svatého Václava, který přiléhá k Domu umění, a kde budeme virtuálně procházet jednotlivé panely. Pak se mohou lidé rozejít na výstavu s tím, že jim budu k dispozici do 12 hodin,“ říká autorka jedinečné výstavy Zuzana Beranová.

Dodává, že podobně se s návštěvníky setká v kostele také v neděli odpoledne od 16 hodin. Od 16.40 hodin do 18 hodin pak bude možné si výstavu prohlédnout a autorka výstavy bude v té době návštěvníkům k dispozici pro individuální dotazy.

Lidé si tak mohou nechat vyprávět poutavý příběh plný dobrodružství, úspěchů, slávy i bolesti, který prožila Joy Adamsonová, přímo kurátorkou výstavy, spisovatelkou a dlouhodobou propagátorkou Joy Adamsonové.

Zuzana Beranová se také narodila v Opavě a obdivovala Joy Adamsonovou už odmalička. Díky slavné ochránkyni zvířat prý v sobě objevila touhu jet do Keni. Sen o tom, že se do Afriky vypraví, se splnil poté, co v roce 2000 začala působit na ministerstvu zahraničí.

Brzy odcestovala coby česká konzulka do Keni, působila poté na ambasádě v Zimbabwe, žila se svou rodinou v Namibii, kde pracovala na jako zástupkyně velvyslance.

Zuzana Beranová je nyní je na volné noze, ale stále spojená s africkým kontinentem a vydává další knihy. Pomáhá českým firmám uplatnit se na africkém trhu. Je autorkou životopisu Joy Adamsonové, slavné spisovatelky a ochránkyně přírody, která získala světovou proslulost díky lvici Else, kniha se jmenuje Setkání se smrtí.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama