Sport
03/08/2020 Josef Pešout

​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

Po dlouhé a především vynucené přestávce na basketbalových palubovkách zahájila družstva nejvyšší soutěže mužů přípravu na nadcházející sezonu.

O tom, že opavský klub trvale náleží do české špičky, svědčí i působení trenéra Petra Czudka v roli asistenta kouče české reprezentace a rozehrávače Jakuba Šiřiny v národním týmu.

Společně s nimi se už v minulosti stal symbolem opavského basketbalu i dlouholetý manažer Dušan Štěnička, který je momentálně sekretářem a organizačním pracovníkem klubu. „Příští sezona bude výzvou,“ říká Štěnička v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Jak vnímáte fakt, že Petr Czudek, který je i sportovním ředitelem klubu, se plně zapojuje i do činnosti u reprezentace?
Loni byl součástí týmu, který dosáhl skvělého úspěchu na mistrovství světa, tudíž velké plus pro něj i pro Opavu. Pokud jde o klub, rozpočty budou všude nižší. Trenér musí dát šanci mladým hráčům. Každý dobrý trenér by měl pracovat s tím, jaký kádr má k dispozici. Takže i příští sezona bude pro něj výzvou. Zkoušeli jsme Kašu, který byl na severu Čech, ale ještě jednáme s dalšími hráči. Spíš to vypadá, že nepřijdou, klubová konkurence je na tom asi lépe, pokud jde o možnosti.

Co pro váš klub znamená reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina?
Už několikrát byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem ligy, Jakub Šiřina je lokálním patriotem z Ostravy, bydlel i v Hlučíně. Myslím, že je v Opavě spokojený. Má smlouvu do roku 2024.

Po minulé sezoně oznámili někteří bývalí reprezentanti ukončení aktivní kariéry. Jak to berete?
Skončil taky Radek Nečas. Bude mu jedenačtyřicet let, věk se nedá zastavit. Zanechal velkou stopu při angažmá v Novém Jičíně, Nymburce, Prostějově i v posledních letech v Pardubicích. Pracoval jsem s ním i v české reprezentaci, když jsem byl v letech 2002-2005 vedoucím družstva.

Vraťme se ještě k minulé sezoně, kdy všechny kluby musely soutěž ze všeobecně známých důvodů ukončit.
Mrzí nás to pořád. Zpráva o předčasném konci přišla pro nás těsně před domácím zápasem s Nymburkem. Celkově mělo nedohrání soutěže i ekonomické dopady. Ztratili jsme zápasy s atraktivními soupeři, kdy by bylo asi vyprodáno. V lize se neudělovaly medaile, jenom se stanovilo a vyhlásilo pořadí: první Nymburk, druhá Opava, třetí Svitavy. Mohli jsme hrát kvalifikaci o Ligu mistrů, do níž jsme se nejprve přihlásili a následně odhlásili. Nejspíš to ale vypadá, že budeme hrát jen Alpe Adria Cup.

Jak byste komentoval odchody Václava Bujnocha a Rostislava Dragouna z Opavy do Svitav?
Bereme to jako realitu. Byli u nás dost dlouho, pět až šest let určitě, odvedli kus práce. Dali jsme jim jakousi nabídku, ale otevřeně řekli, kolik jim nabízejí Svitavy. Rozešli jsme se podáním ruky. Dokonce už v červnu jsme sehráli s týmem Svitav benefiční utkání, v němž oba už nastoupili proti nám.

Sdílejte článek