INVAZIVNÍ DRUHY
19/10/2018 Roman Vojkůvka

Přišli odjinud a už zůstali: postrach skříní mol šatní

Když se řekne invazivní druh, většina z nás má chuť popadnout nějaký vražedný nástroj a vyrazit hubit a plenit. Mezi u nás nepůvodní druhy ale nepatří jen mandelinka bramborová nebo bolševník.

Mol šatní (Tineola bisselliella)– člověk by řekl, že tenhle malý motýlek je u nás od nepaměti, nebo aspoň od chvíle co si našinec oblékl první medvědí kůži, vlněný obleček, nebo si dal péro za klobouk, protože právě zvířecí srst a ptačí peří (přesněji stavební bílkovina keratin v nich obsažená) je to, čím se larvy (a nikoliv dospělí jedinci) mola šatního živí.

Odkud přesně k nám mol přišel, se neví, podle prostředí které k životu vyhledává, se ovšem předpokládá, že pochází z oblastí s teplejším a vlhčím podnebím. Na místech, kde panuje po většinu roku nadměrné sucho, se téměř nevyskytuje.

Na našem území byla jeho přítomnost oficiálně zaznamenána okolo roku 1850, což samozřejmě neznamená, že v lokálních šatnících nepůsobil o mnoho let dřív.

K velkému rozvoji molí populace v minulém století přispělo používání izolační plsti vodovodních a teplovodních rozvodů panelových domech. Lidská obydlí nejsou jeho jediným působištěm, vyskytuje se i v ptačích hnízdech a norách, či doupatech zvířat, kde hoduje na organických zbytcích svých nedobrovolných hostitelů.

Další druhy molů, které se u nás vyskytují:

Mol čalounový (Trichophaga tapetzella), na našem území zaznamenán ještě před rokem 1850, tedy před molem šatním. Jídelníčky obou příbuzných jsou velmi podobné, mol čalounový má navíc rád čalounění, koberce a vlněné oblečení. Jeho primární areál, čili místo původu, není známo.

Mol (Tinea translucens), druh mola, popsán poprvé v anglickém Liverpoolu, pocházející patrně z tropů, Malé Asie a středoasijské oblasti. V ČR primárně zaznamenán v Brně a Písku, dnes rozšířený i na našem území a to hlavně ve skladech s rostlinnými a živočišnými produkty.

Mol (Tinea pallescentella), poslední mol v našem výčtu, byl stejně jako ten předchozí, poprvé zaznamenán v Liverpoolu (patrně oblíbené molí destinaci), kam se dostal na lodích, pravděpodobně z Jižní Ameriky, někdy v 19. Století.

Na území ČR poprvé zaregistrován v roce 1885. Kromě lidských obydlí ho můžete potkat ve volné přírodě, v blízkosti hnízd ptáků, hlodavců i vos. Pokud se kolem vás bude nějaký mol motat při návštěvě rustikální kadibudky, je to právě tento druh.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama