Společnost
06/05/2021 Jaroslav Baďura

Při narození měla kilo a půl. Takhle se trojčatům z Ostravy daří dnes!

Narodila se v třiceti týdnech a vážila od kila třicet do kila šedesát.

Dvě holčičky a jeden chlapec přišli na svět 19. února 2020 ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. Tým Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FN), kde byla těhotná žena hospitalizovaná, rozhodl, že těhotenství ve 30. týdnu ukončí.

Jedno z trojčat po narození. Foto: Beáta Kapošváry

Nyní trojčata Anna, Zuzana a Miroslav Kropovi, která se narodila v Perinatologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava, oslaví 15 měsíců.

Rodiče ani lékaři FN Ostrava, kteří jejich vývoj pravidelně sledují, u nich zatím nemuseli řešit žádné vážné zdravotní problémy.

Čtěte také: V Ostravě se narodila trojčata. Mají 30 týdnů a váží od 1300 do 1600 gramů

Jako první se narodila Anna. Podle maminky Michaely Kropové je i jakousi vůdčí osobností celé trojice.

„První vždy vyleze na stůl, na sedačku, jako první stála, klečela, lezla po čtyřech, takže opravdu, je to prostě ten vůdčí typ. Se Zuzankou strašně rády pokoušejí bráchu Mirka, který si rád hraje sám,“ přiblížila život rodiny maminka celkem pěti dětí, podle které rodina funguje bez větších problémů i díky tomu, že děti mají pravidelný režim, dobře spí i jí.

Rodina se snaží trávit co nejvíce času venku. „Naložíme kočárky a jdeme. Tím, že děti už vydrží delší dobu sedět, tak můžeme dělat i dlouhé procházky. Teď jsme třeba o víkendu společně ušli osm kilometrů,“ doplnil otec dětí Miroslav Krop.

Foto: Beáta Kapošváry

Rizikové děti, a zejména pak ty, které se narodí s porodní váhou pod 1500 gramů, procházejí ve FN Ostrava pravidelnými preventivními kontrolami nejen v ambulanci neonatologů, ale i očních specialistů a dětských neurologů.

„Nás zajímá jejich psychomotorický vývoj. Je to multioborová péče, takže se zaměřujeme i na smyslové funkce a monitorujeme ty děti i sonograficky, abychom věděli, jak se vyvíjí jejich centrální nervový systém, a zdali tam nedochází k nějakým komplikacím,“ vysvětlila důvod pravidelných půlročních kontrol nejen trojčat Kropových primářka Oddělení dětské neurologie FN Ostrava Hana Medřická.

Dodala, že kontroly dětí v těchto odborných ambulancích většinou končí okolo dvou let. Pokud se ale v pozdějším věku projeví například vývojová nesrovnalost, zůstávají v péči lékařů FN Ostrava dále. Často až do školního věku.

Sdílejte článek