Proměny kraje
26/08/2019 ČTK

Před pěti lety bylo otevřeno superpočítačové centrum v Ostravě

Před pěti lety, 26. srpna 2014, byla v Ostravě v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava otevřena budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations (IT4I).

Toto centrum nyní provozuje dva superpočítače - Anselm instalovaný v roce 2013, který bude letos nahrazen osmkrát výkonnějším systémem, a Salomon instalovaný v roce 2015 - a od letoška také speciální systém pro výpočty umělé inteligence.

Celý projekt superpočítačového centra má hodnotu více než dvou miliard korun. Většina je hrazena z evropských dotací.

Letos centrum uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství superpočítačového systému EuroHPC petascale. Měl by být instalován od poloviny příštího roku a bude patřit k nejvýkonnějším superpočítačům v Evropě.

Nové superpočítače budou v ostravském Národním superpočítačovém centru IT4Innovations tvořit výpočty z biologických věd, chemie, farmacie a inženýrství. Počítačové simulace budou díky nim doplněny o analýzy vysoce rozsáhlých dat a nástroje umělé inteligence.

Podobné počítače budou v rámci projektu dále umístěny v Barceloně ve Španělsku, v bulharské Sofii, italské Boloni, slovinském Mariboru, portugalském městě Minho, lucemburském Bissenu a ve finském Kajaani.

Sdílejte článek