Kultura
10/12/2022 Petr Sobol

Před lety ji Zeman zaskočil aligátorem. Teď vydala knihu ze zákulisí prezidentské kampaně

Orlovská autorka Lenka Pastorčáková vydala po Žárlivce svůj druhý román. A s Kandidátem má zaděláno na obrovský úspěch.

Premiérová kniha Lenky Pastorčákové s názvem Žárlivka sklidila velmi dobré kritiky. Kandidát, se kterým vstoupila na trh tentokrát, má však nakročeno ještě k většímu úspěchu.

„Snad nejlepší kniha, kterou jsem letos četl,“ napsal uživatel Lokis v recenzi na portálu databazeknih.cz. „Tak skvěle napsanou knihu, od českého autora a z českého prostředí, jsem dlouho nečetla. Román Kandidát se může postavit čelem ke světové tvorbě,“ dodala uživatelka Danago.

Lenka Pastorčáková je bývalou novinářkou a televizní moderátorkou. Pracovala v agentuře ČTK, televizi Nova, televizi Prima nebo České televizi. Působila taky coby tisková mluvčí Zoologické zahrady Praha a v roce 2017 byla tiskovou mluvčí prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. A právě z prostředí prezidentské kampaně kniha Kandidát je.

„Jste přesvědčeni, že volíte vámi vybraného kandidáta a právě jemu dáváte hlas. Ve skutečnosti však volíte lidi, kterými se budoucí prezident obklopuje. Kandidát se totiž jen tak nezjevuje, ale je tvořen a přetvářen týmem lidí, stejně jako kterýkoliv jiný marketingový produkt,“ píše se o novém románu, který autorka ve čtvrtek slavnostně pokřtila v Orlové.

Na křest knihy dorazili coby kmotři Eliška Rusková a Mikuláš Hrbáček ze SuperStar, stejně jako Markéta Konvičková. Do prostoru orlovské knihovny zavítala také autorčina rodina, kamarádi, známí, sousedi, ale i paní učitelka, která ji na základní škole učila češtinu. „Bylo to v šesté třídě. Měla vytříbený sloh, říkala jsem jí, že bude novinářkou nebo spisovatelkou. Po její první slohové práci na téma „Můj svět“ jsem věděla, že je výjimečná,“ připomněla autorčina bývalá češtinářka, která na křtu knihy kousek oné slohové práce přečetla. „Vážně jsem to psala já? Překvapuje mě, jak jsem tehdy byla uvědomělá,“ zareagovala Lenka Pastorčáková.


Foto: se souhlasem města Orlové

Nyní úspěšná spisovatelka se před lety stala vicemiss severní Moravy. Moderovala Snídani s Novou nebo Partii na Primě. Byla to taky ona, na koho dělal v přímém přenosu prezident Miloš Zeman legendárního aligátora. Pamatujete? Tehdejší reportérka se jej zeptala, jaký používá mobilní telefon. Já mám mobilní telefon, který mi věnovali přátelé. Jmenuje se aligator," řekl Zeman a přidal komické aligátoří gesto.

Prahu už ale Lenka Pastorčáková opustila a po dvanácti letech se vrátila domů. „Novináři se mě pořád ptají, proč jsem šla z Prahy do Orlové, ze které všichni utíkají. Já ale pořád říkám, že mi přijde nefér, když se Orlová v žebříčku měst umístila na posledním místě. Někdo určil nějaký soubor kritérií, ale kdyby je sestavila jiná parta lidí, tak jsme třeba o třetinu výš. Jsem ráda, že tady máme kulturní dění, Pražákům to ještě natřeme,“ smála se.

Lenka Pastorčáková, která je v současné době na rodičovské dovolené, se na vlastní kůži pohybovala v zákulisí prezidentských voleb, a tak každého zajímalo, jak moc je kniha Kandidát postavena na pravdě. „Je to fikce,“ řekla jasně autorka. „V jistém slova smyslu ale předobraz existuje. Je jím herec Jiří Dvořák, taky jeden z kmotrů knihy. Dobře se mi píše, když si někoho můžu představit. A napadlo mě, že kdyby kniha měla být zfilmována, tak by mi v hlavní roli seděl právě on. Mix kandidátových vlastností je ovšem bujnou fantazií,“ dodala.

Hlavní postavou knihy je prezidentský kandidát Viktor Vranský, který je podle autorky zvláštním až problematickým člověkem. Na jednu stranu je špičkovým neurochirurgem a kapacitou v oboru, ale taky je ješitným cholerikem a misofonikem. Tedy člověkem, který trpí nesnášenlivostí k určitým zvukům. „Nesnese třeba, když v jeho okolí někdo mlaská. Přivádí jej to k šílenství a on trpí. Stejně jako celý jeho tým, který stojí velké úsilí, aby vše před veřejností ututlal,“ prozradila autorka.

Během slavnostního křtu Lenka Pastorčáková odpovídala také na dotazy zvídavých návštěvníků. Ty třeba zajímalo, jak dlouho vlastně kniha vznikala. „Jsem takový psavec nepsavec. Týden píšu intenzivně, nejím nespím, ale pak to rok nechám být a zapomenu, jak se postavy jmenují. Určitě mi to zabralo několik měsíců čistého psaní, celkově se ale kniha rozložila do několika let. Největší kus jsem udělala, když jsem se přestěhovala do Orlové,“ prozradila autorka a taky máma malého Patrika. „Dříve jsem měla nejproduktivnější hodiny v noci, to se ale s jeho příchodem změnilo. Teď toho udělám nejvíc, když spí,“ pobavila dobře naladěné publikum.


Foto: se souhlasem města Orlové

Autorka taky přiznala, že se do jejího psaní promítají i nálady, kterými si zrovna prochází. „Když jsem hodně smutná, tak psát nedokážu. No a když mám skvělou náladu, tak vznikají humorné pasáže, u nichž se lidé smějí. Potřebují mít dobré rozpoložení a vypnutý telefon. Proto jsem nepsala, když jsem byla mluvčí a televizní reportérkou, tehdy jsem totiž byla nonstop na příjmu. Bývalý šéf mi klidně zavolal i ve tři ráno,“ vzpomněla.

Recenze, které autorka na svůj nový román dostává, jí dělají velkou radost. „Je to nad mé očekávání. Zatím je vše jen pozitivní, samá superlativa. Je snem každého autora, když vám lidé píšou, že je vaše kniha rozesměje i rozpláče. Ještě jsem se ze všech krásných ohlasů nevzpamatovala,“ řekla vděčně Lenka Pastorčáková, která na závěr prozradila i jednu perličku: „Mezi knihami, které jsem vydala, je jedno velké pojítko. Hlavní hrdinou Žárlivky je Renata, jejíž příběh je dost neuzavřený. Pokračuje však v Kandidátovi, ve které se objevil i její manžel.“

Sdílejte článek