Společnost
20/04/2022 Petr Sobol

Před dvaceti lety se zastřelil ostravský rodák Vlastimil Brodský. Sebevraždu nikdo nečekal

Dnes je tomu už dvacet let, co proti sobě obrátil pistoli herec Vlastimil Brodský. Slavný ostravský rodák ukončil svůj život sebevraždou.

Vlastimil Brodský se proslavil řadou slavných rolí. Objevil se v takových filmech, jako je Babí léto, Ať žijí duchové, Noc na Karlštejně, Ostře sledované vlaky či Skřivánci na niti a zazářil taky ve Světácích.

Jeho filmové role jsou nezapomenutelné, mnoho lidí už ale možná zapomnělo, odkud Brodský pocházel. Známý herec přišel na svět v prosinci roku 1920 v ostravském Hrušově, kde jeho rodný dům stával přímo na náměstí.

Brodský o svém rodišti hovořil často jako o černé díře, taky se ale netajil tím, že měl rád procházky kolem řeky Odry, ohníčky v polích a romantiku zříceniny hradu Landek.

V Hrušově žil do svých gymnazijních let, kdy se s rodiči odstěhoval do Prahy. A tam po čase nastartoval svou hereckou kariéru.

Na lidi Brodský možná působil plaše, v soukromém životě byl ale magnetem na ženy, třeba i na Jiřinu Jiráskovou. Poprvé se oženil se svou první ženou Boženou, s níž měl syna Marka. Dalších dvacet let byl v manželství s herečkou Janou Brejchovou, která přivedla na svět jejich dceru Terezu Brodskou.

Bróďa, jak mu ostatní říkali, se těšil velké popularitě. Jenže za oponou prožíval krušné časy a bojoval s depresemi. Ty ho dohnaly až tak daleko, že ve svých jednaosmdesáti letech spáchal sebevraždu.

20. dubna roku 2002 využil krátké chvíle, kdy si odjel nakoupit jeho řidič, namířil proti sobě pistoli a na své chalupě v Slunečné u České Lípy se zastřelil. Brodskému bylo 81 let.

„Já, ani můj bratr, ani nikdo z rodiny to nečekal. Ani jeho psychiatři to nečekali. I je to zaskočilo, protože tatínek měl celej život takovej černej humor a netušili jsme, že by se k něčemu takovýmu odhodlal,“ svěřila se později v pořadu Showtime Brodského dcera Tereza.

Brodský získal za svou kariéru řadu cen včetně Českého lva, kterého obdržel v roce 2001 za snímek Babí léto. Rok před jeho natočením měl ale velkou mozkovou příhodu a jeho stav byl kritický. „Myslím, že tatínek se pak bál, aby se ta situace znovu neopakovala. Myslím, že ho taky zasáhlo, když viděl pana Horníčka v nemocnici, kde za ním byl se Stellou Zázvorkovou a viděl tu bezmoc těch lidí. Když je člověk odkázanej na pomoc druhých. A to si myslím, že tatínek nechtěl,“ dodala pak Tereza Brodská.

Od hercovy smrti uplynulo už dvacet let, ovšem odkaz, který tady po sobě Brodský zanechal, je nejspíš věčný!

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama