Gastronomie
30/03/2024 Petr Sobol

Přátelská kavárna v srdci Beskyd. V Amici vládne pohodová italská atmosféra

Foto: se souhlasem Amici

Občas se stane, že někam přijdete poprvé, ale máte pocit, jako byste to tam dobře znali. Zkrátka se tam cítíte dobře, skoro jako doma. Přesně taková atmosféra na vás dýchne, pokud navštívíte Amici espresso bar v Čeladné.

Stačí se podívat na hodnocení zákazníků, abyste zjistili, že to v Amici dělají správně. Pak podnik navštívíte sami a víte, že to tak skutečně je. „Slovo amici pochází z italštiny. V překladu znamená přátelé, kamarádi. A přesně tímto stylem naši kavárnu vedeme,“ řekl pro patriotmagazin.cz majitel kavárny Matěj Urban.

Kavárna, která sídlí na náměstí v Čeladné, je laděná v Italském duchu. „Máme rádi italskou kávu, stejně tak italskou atmosféru. Držíme se italské kultury, kterou u nás děláme poctivě,“ zdůraznil Matěj, který je vystudovaný stavař. Káva pro něj ale představuje propojení lidí, a proto ho kavárna vždy táhla více než rýsování.

A proč právě Itálie? „Mám rád komunikaci s lidmi. Itálie mě nadchla, když jsem na vlastní oči viděl, jak se tam k sobě lidé chovají. Přesně to jsem chtěl přenést i k nám,“ vysvětlil Matěj, jemuž v kavárně pomáhá i jeho partnerka.

Italská atmosféra v Amici

V kavárně se všichni znají. Mezi hosty a personálem panuje přátelská atmosféra. Tedy přesně tak, jak si to zakladatelé přáli. Během týdne Amici navštěvují především místní, o víkendech zase turisté, kteří jedou okolo na cestě do Beskyd. „Potkávají se u nás všichni, mladí lidé, senioři, úředníci, umělci, sportovci, herci nebo spisovatelé. Hosté se mezi sebou znají. Jsou kamarádi a za to já jsem hrozně moc rád,“ dodal Matěj Urban.

Italské Dolomity v Čeladné nahrazují Beskydy, jinak ale v kavárně vládne italská atmosféra se vším všudy. V nabídce je italská káva, prosecco, antipasti, dezerty, přes léto italské gelato. Během dne se podávají croissanty, focaccie či piadini, k tomu navíc celý den hraje italské rádio. „Chceme, aby se u nás zákazník cítil jako na dovolené, i když je v každodenním shonu,“ řekl Matěj. Každé ráno, i během víkendů, Amici připravuje taky snídaně, po celý den je na výběr i ze široké nabídky dezertů.

Amici pořádá i degustace

Oblíbená beskydská kavárna má otevřeno pět let. Před dvěma lety v ní ale proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která jí dala současnou podobu. Stoly jsou tu blízko u sebe, aby si lidé měli co říct, v zadní části je však i koutek, kde hosté mají klid jen sami pro sebe. Pohodovou atmosféru dokresluje i příjemný personál. „Každému, kdo u nás nastupuje, říkám, aby do práce chodil rád. Stejně jako já,“ prozradil Matěj, který sám dříve v několika podnicích pracoval. Nyní na náměstí v Čeladné kromě kavárny provozuje taky velkou půjčovnu elektrokol.

Amici má otevřeno každý den od osmi hodin ráno. Během týdne a v neděli zavírá v 19 hodin, v pátky a soboty ve 21 hodin. „Kromě prvního ledna máme otevřeno každý den. I na Vánoce, kdy pro místní děláme vařonku. Stala se z toho pěkná tradice,“ prozradil majitel kavárny. „Pořádáme rovněž degustace rumu, vína nebo ginu, několikrát ročně děláme i venkovní akce. Konají se u nás taky narozeninové oslavy nebo firemní večírky. Vážíme si zkrátka každého hosta, který k nám přijde,“ uzavřel.

Foto: se souhlasem Amici
Sdílejte článek