Nejnovější zprávy: Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis Povodí Odry otevře nepřístupná místa, veřejnosti zpřístupní tři přehrady

Proměny kraje

Pozor, kvůli koronaviru se v Moravskoslezském kraji mění jízdní řády

​Lidé z Moravskoslezského kraje, kteří jezdí do práce vlaky nebo veřejnými autobusy, by měli počítat s dalšími změnami v jízdních řádech.

Ilustrační foto: Archiv

Hejtman Ivo Vondrák v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu nařídil dopravcům v regionu další omezení spojů. Pro vlakovou dopravu začne nařízení platit ve čtvrtek 26. března, autobusové spoje budou upraveny od 1. dubna.

„Kvůli uzavření škol v souvislosti s nákazou koronavirem už jezdí v Moravskoslezském kraji meziměstské linkové autobusy podle letních prázdninových jízdních řádů. Zrušili jsme i turistické autobusové linky, například všechny spoje na Ovčárnu," uvedl hejtman.

Dopravní obslužnost tak nyní slouží prakticky jen k cestám do zaměstnání, lékaři či na nákup.

"Stejně jako ostatní kraje i Moravskoslezský kraj, coby objednavatel regionální autobusové i vlakové dopravy, proto musí dál omezit poskytovaný rozsah veřejné dopravy,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Rozsah omezení ale počítá s tím, že stále jsou v regionu desetitisíce cestujících plně odkázaných na veřejnou dopravu.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka upřesnil, že páteřní vlaková doprava bude od čtvrtku 26. března omezena na „nedělní provoz“, který bude doplněný o zhruba 50 dalších spojů, navážejících zaměstnance na ranní směny.

„S odstupem několika dnů částečně upravíme i stávající prázninové jízdní řády autobusů tak, aby navazovaly na vlaky a zajistily zbývající spojení,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Žádá cestující, aby si včas ověřili ve vyhledávačích spojení a na www.kodis.cz, zda jim linky, kterými byli zvyklí cestovat, pojedou a kdy.

„Jezdíte vlakem? Od čtvrtku 26. března jezdíme jinak, podívejte se prosím v předstihu, jestli váš spoj pojede. Autobusové jízdní řády se změní od 1. dubna, o víkendu už budou zveřejněny, platí stejné doporučení. Vyhnete se tak třeba pozdnímu příchodu do práce nebo k lékaři,“ upozornil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Je si vědom toho, že tento provoz nemusí stačit některým podnikům a bude ho potřeba doplnit o další spoje, které dopraví zaměstnance do práce.

„Protože v současné situaci kvůli opatřením proti šíření koronaviru nenastupují cestující předními dveřmi autobusů, a my tak nemáme přehled o počtech přepravených cestujících, požádal jsem v dopise zaměstnavatele v regionu, aby nám napsali své připomínky a podněty k eventuálním úpravám jízdních řádů linek. Jsme připraveni maximálně vyjít vstříc jejich potřebám, aby kvůli nedostatečným spojům nemuseli omezovat výrobu a provoz. Jen musíme vědět jak,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Podrobnější informace na: www.msk.cz a www.kodis.cz.