Proměny kraje
06/02/2019 Jan Smekal

Poznejte svět a pak se vraťte domů, debatoval hejtman se studenty

​Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák navštívil Gymnázium Komenského v Havířově, kde se studenty diskutoval o tom, co by se mělo v kraji zlepšit a jak by měl vypadat v budoucnu.

Inovativnější, podnikavější, chytřejší, vzdělanější, zručnější či navštěvovanější. Těmito hashtagy postupně popisoval tabuli učebny biologie havířovského gymnázia v Komenského ulici hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Diskutoval tady se studenty o tom, jak se vedení kraje snaží zlepšovat jeho image a vybízel žáky, aby sami svými nápady přispěli k tomu, na co by se měl kraj hlavně zaměřit.

Ivo Vondrák mezi tím zmínil kupříkladu to, že v kraji dnes pracuje osmnáct tisíc lidí v hutnictví, přičemž stejný počet zaměstnávají také obory IT, což posluchače hodně zaskočilo.

Hejtman zdůraznil také to, že se kraj snaží pomáhat mladým, začínajícím podnikatelům, protože v Moravskoslezském kraji je nejméně podnikajících lidí v porovnání s ostatními v České republice.

Když se později studenti osmělili, přišli se zajímavými nápady a myšlenkami. V učebně zaznělo kupříkladu to, že by kraj měl umět využít starých budov, které se postupem času dostaly do špatného technického stavu a nikdo s nimi nic nedělá. Studenti v Havířově poznamenali, že kraj by měl být také navštěvovanější a zručnější, v čemž jim dal Vondrák za pravdu.

„Když nám v domě pokládali podlahu, tak si mladý řemeslník, který mohl mít okolo třiceti let, počínal velmi šikovně, navíc bylo vidět, jak ho práce bavila. Když jsem se ho zeptal, co studoval, odpověděl, že je jen vyučený truhlář,“ přiblížil Vondrák a dodal: „Proč jen? Dneska se šikovný řemeslník může mít mnohem lépe než hloupý inženýr,“ zdůraznil s tím, že řemeslníků je v současnosti nedostatek a že kraj proto podporuje některé obory, u kterých hrozil třeba i jejich zánik.

Hejtman nabádal studenty, aby neopouštěli kraj

Nakonec Vondrák mluvil o tom, ať jako mladí studenti klidně někam vycestují, aby poznali, jak to funguje jinde, ale apeloval na ně, aby se nakonec vrátili zpátky do regionu, protože z kraje hodně lidí odchází, byť v posledních letech už ne tolik jako tomu bývalo dříve.

„Vždycky mě bavilo, baví a bavit bude být před tabulí, protože je to zábava a způsob, jak navázat nějaký kontakt s lidmi a dostat se trochu k nějakým novým myšlenkám. Faktem je, že když přednáším, je to dáno osnovami a tématy, které přednáším. Tentokrát šlo o diskusi, která je velice důležitá, protože bez diskuse se nedá vymyslet nic nového,“ řekl Ivo Vondrák k diskusi se studenty na havířovském gymnáziu.

„Dříve jsem takto byl už na Wichterlově gymnáziu, kde byla atmosféra úplně jiná. Je to otázka ostychu a podobných věcí. Wichterlovo gymnázium znám přece jen více, protože tam jezdím. Většinou to tak bývá, že studentům nějakou dobu trvá, než se osmělí, ale nakonec se osmělili,“ pokračoval s tím, že během diskuse zaznělo několik témat, která jsou velmi zajímavá.

„Zaujala mě rozhodně myšlenka, že náš kraj by mohl být turistickou destinací. Toto je téma, které budeme chtít nepochybně podporovat. Hodně se mi líbila i myšlenka, že by to chtělo využít nějak starých budov. S tímto tady ještě nikdo nepřišel. Postupně je restaurovat a udělat z nich nové budovy s novým využitím. To je něco, nad čím bychom se měli zamyslet,“ zdůraznil.

Ivo Vondrák chce v návštěvách škol v kraji pokračovat. „Budu objíždět i jiné střední školy, nejen gymnázia. Vybírám si tak, abych se, pokud možno, dostal do všech koutů našeho kraje. Není špatné tímto způsobem mladým lidem ukázat, co tady chceme dělat,“ nastínil.

Šimek: Měli bychom být pozitivnější

Návštěvu moravskoslezského hejtmana si velice pochvaloval ředitel Gymnázia Komenského Petr Šimek.

„Je to velice dobrý a nový nápad, protože je to poprvé, kdy přijel někdo z kraje a chtěl diskutovat se studenty. Zvláště pak s těmi, kteří jsou v maturitním ročníku a půjdou na vysoké školy. Rozejdou se tak do celé republiky, možná i do celé Evropy. Nyní tam hodně studentů zůstává. Ať už v Brně, Praze či Olomouci. A nevrací se. Toto určitě problém je. A nejen Havířova, ale celého regionu,“ upozornil Šimek.

„Jestli dochází k nějakému obratu, ke změně k lepšímu, jestli méně lidí utíká z Havířova, méně lidí se stěhuje z kraje, tak je to jenom dobře,“ dodal.

Ivo Vondrák během diskuse mluvil o pozitivních trendech jako je podnikavost, inovativnost a dalších. Petr Šimek by k nim doplnil ještě pozitivní ladění.

"Myslím si totiž, že v nás zůstává spíše to, že jsou tady problémy. A sice ekologické, v oblasti zaměstnanosti, kriminality atd. Vždycky se spíše zdůrazňují špatné věci, málo ty dobré. Posiluje se spíše špatná nálada. Měli bychom tak být pozitivnější. Posilovat lokální patriotismus, vztah k místu, k městu, kde jsem se narodil, kde jsem žil, abych měl snahu se tady vracet, a ne odtud utíkat,“ uzavřel.

Sdílejte článek