Komentáře
01/07/2020 Pavel Siuda

Požár zničil všechny stroje rodinné farmy, tragédii mírní solidarita zemědělců

​Dvě hodiny stačily v sobotu 27. června k tomu, aby ničivý požár vymazal desítky let práce rodinné farmy v Hrozové na Osoblažsku.

Ve chvíli, kdy už rolníci počítali dny, kdy vyjedou do polí sklidit úrodu, jim v hale shořel kombajn, traktory, veškerá technika, stroje a nářadí.

„Vše bylo připraveno, opraveno a nachystáno na žně,“ říká rezignovaně Kamila Šteflová, která se svým manželem na farmě hospodaří dvacet let. V zemědělské výrobě navazují na práci rodičů jejího manžela Jaroslava, kteří pole na Osoblažsku obdělávali od počátku 90. let.

Přáním mladých farmářů bylo v rodinné tradici pokračovat. „Byl to náš sen mít zemědělskou výrobu a jednou předat farmu potomkům. Teď jsme přišli o to, co jsme s velkým úsilím společně s rodiči budovali 30 let,“ dodává se zlomeným hlasem.

Síla k pokračování se při pohledu na ohořelé trosky skladovacích hal, zkroucené nosníky, pokroucené plechy a hlavně žárem seškvařené traktory, nakladače, kombajn a další techniku hledá těžko. V halách jim shořelo rovněž veškeré ruční nářadí, vrtačky, brusky, kompresory a svářecí soupravy.

Vyšetřovatel hasičů na místě předběžně odhadl škodu na zničené technice, dvou halách a fotovoltaické elektrárně umístěné na střeše objektu na 20 milionů korun. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření. Jak probíhal složitý zásah, při němž hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, víme na minutu přesně.

Z hořícího pekla zachránili hasiči jeden traktor. Vše ostatní shořelo

„Požár byl na operační středisko ohlášen dvě minuty před čtvrtou hodinou ranní,“ popisuje událost mluvčí Hasičského záchranného sboru Jakub Kozák. Když hasiči z první cisterny viděli halu v plamenech s hořícími fotovoltaickými panely na střeše, povolali k objektu posily z celého okresu.

„K události bylo postupně vysláno deset hasičských jednotek - profesionální ze stanic HZS MSK Krnov a Bruntál a dobrovolné z obcí Slezské Rudoltice, Osoblaha, Město Albrechtice, Třemešná, Jindřichov, Vrbno pod Pradědem, Liptaň a Krnov,“ uvádí tiskový mluvčí hasičů.

První posádce se i přes nebezpečí, které je v hořící hale čekalo, podařilo zabránit ještě větším škodám. „Hasiči vytáhli několik tlakových lahví ke svařovací soupravě a dali je chladit do mobilní nádrže, která se vozí na prvovýjezdových automobilech. Před plameny zachránili i jeden z traktorů,“ pochválil své kolegy Kozák.

„Byli úžasní. Klíče hořely v hale, ale oni traktor otevřeli, vytrhli kabely, nastartovali jej a vyjeli i s návěsem ven,“ popsala hrdinský čin hasičů farmářka.

V hale však zůstaly další stroje, které se již ven dostat nepodařilo. „Uvnitř objektu shořel kombajn, nakladače a několik dalších traktorů,“ upřesnil mluvčí.

Útok hasičům komplikovala hořící fotovoltaická elektrárna na střeše budovy. „Hasiči museli dbát na to, aby se vyhnuli kontaktu s vodivými částmi střechy a fotovoltaických panelů. Poškozené a plameny již zasažené panely se nehasí, není-li to bezprostředně nutné, velitel však musí při takovém požáru vhodně organizovat ochranu hasičů před narušenými konstrukcemi nebo sesutím samotných panelů,“ vysvětil Jakub Kozák a dodal, že nejtěžší část zásahu skončila osm minut po půl šesté ráno.

Přesně v tuto chvíli vyhlásil velitel zásahu lokalizaci – tedy stav, kdy se již požár nešíří a na místě je dostatek sil a prostředků, aby jej zcela potlačili.

Šok ze zkázy mírní solidarita rolníků z okolí. Nabídli traktory i náhradní halu

Pro rodinu Šteflovou však v tuto hodinu začalo být jasné, o co všechno přišli. Při pohledu na schvácené hasiče však pociťovali vděčnost za jejich nasazení.

„Hluboce se klaníme a děkujeme všem hasičským sborům, velitelům zásahu, všem technikům. Pracovali s obrovským úsilím, v hrozném horku, byli únavou úplně vyřízení,“ děkují všem statečným mužům farmáři, kteří jsou rádi, že při požáru nikdo nepřišel o život ani k úrazu.

Pohled na spáleniště, zřícené haly a zdevastovanou mechanizaci je přesto pro farmáře šokující.

„Neumíme si představit, jestli najdeme sílu doslova vstát z popela a jít dál,“ napsala farmářka svým přátelům na Facebooku. Reakce přátel a lidí z okolí však dává rodině naději. Při dohašování ještě doutnající haly svou reakcí překvapil soused z vedlejší vesnice.

„Jel okolo pan Viktor Cigánek z Bohušova a dal mi do ruky čtyři krabice ještě horké pizzy pro hasiče,“ popisuje farmářka pomoc místních. „S úklidem a uvolňováním trosek nám přijeli pomoct mí bratři s nakladačem. Sestry a švagrová pomáhaly chystat jídlo a vodu pro hasiče. Ta solidarita lidí je úžasná a nám to dává sílu jít dál,“ říká s nadějí na záchranu rodinného hospodářství Kamila Šteflová.

Gesto kolegů z branže však mladým hospodářům vyrazilo dech. „Za pár hodin po požáru přijel pan Gerhard Strzoda z Polska. Přivezl nám traktor. Jen nám od něj předal klíče a popřál hodně sil. Přislíbil nám i zapůjčení nakladače. Sousední farmářka Michaela Mavropulosová nám bezplatně zapůjčila halu na uskladnění obilí pro blížící se sklizeň, která začne už za tři týdny. Také firma BV Technika z Ostravy-Polanky nám slíbila traktor, v jednání je i kombajn, dodává Šteflová. Pomocnou ruku podali také členové Asociace soukromého zemědělství Krnovska a Opavska, kteří do Hrozové posílají okamžitou finanční pomoc ve výši 100 tisíc korun.

„Jsme všem, kteří nám pomohli a pomoc dál nabízejí nesmírně vděční. Je to pro nás velké povzbuzení,“ děkují všichni z rodinné farmy z Hrozové.

Sdílejte článek