Politika
16/05/2022 ČTK

Potvrzeno, Tomáš Macura bude znovu kandidovat na primátora Ostravy

Současný primátor Tomáš Macura bude opět kandidátem hnutí ANO na post primátora Ostravy. Macura město vede druhé funkční období, od roku 2014.

V minulosti Macura zmiňoval, že pokračovat nechce, letos v březnu ale připustil, že stále není definitivně rozhodnut. V sobotu jeho kandidaturu pro podzimní volby stvrdili delegáti krajského sněmu. ČTK to řekla krajská manažerka hnutí Markéta Nowaková.

"Hlavní částí programu sněmu bylo schvalování kandidátek jednotlivých měst, obcí a statutárních měst. Při hlasování byla potvrzena i pozice dosavadního primátora města Ostravy Tomáše Macury," uvedla Nowaková. Dodala, že dosavadní primátor Havířova Josef Bělica povede kandidátku hnutí v tomto městě, Radovan Hořínek ve Frýdku-Místku, Tomáš Navrátil v Opavě, Martin Gebauer v Karviné a Patrik Bocek v Třinci.

"Osobně věřím, že jsme postavili velmi kvalitní kandidátní listiny, a hlavně silné kandidáty na primátory jednotlivých statutárních měst," uvedl místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Sněm volil i nového předsedu moravskoslezské organizace hnutí. Hejtmana a bývalého rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Vondráka, který se stal v loňských parlamentních volbách poslancem, by měl nahradit Josef Bělica. Delegáti jej doporučili předsednictvu hnutí. "Naše krajská organizace je velmi silná a jednotná. Budeme se nadále snažit rozvíjet členskou základnu a místní organizace v našem kraji," uvedl Bělica.

Komunální volby budou letos 23. a 24. září. Před čtyřmi lety je v Ostravě vyhrálo ANO, získalo 32,72 procenta hlasů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, které volilo 11,49 procenta lidí. Na třetím místě byla ODS s 9,73 procenta hlasů, čtvrtá KSČM dostala 8,96 procenta hlasů. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se rovněž dostali Piráti se ziskem 8,95 procenta hlasů, dále SPD s 6,77 procenta voličů. Lidovci měli 5,83 procenta a ČSSD 5,53 procenta hlasů.

Sdílejte článek