Společnost
06/08/2023 Petr Broulík

Ponorka, která hledala oběti orlických vražd, je k vidění v Ostravě

Unikátní exponát je v Hornickém muzeu v ostravském Landek Parku. Americká miniponorka MiniROVER II pomáhala při objasňování takzvaných orlických vražd, tedy kriminálních případů z 90. let 20. století, kdy se v orlické přehradní nádrži našlo několik sudů s lidskými ostatky.

Ponorka měla dnes předpremiéru v expozici báňského záchranářství Hornického muzea a viděli ji první návštěvníci, kterých bylo v areálu Landek parku v těchto deštivých dnech hodně. Ponorka se stala totiž součástí zážitkového okruhu S haviřem na šichtě! i klasických prohlídek a na Landeku zůstane až do 10. záři.

„Speciální samostatnou prohlídku pro veřejnost plánujeme na 12. srpna,“ uvedl Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Prohlídku ponorky komentuje dlouholetý potápěč

Slavnou miniponorku si potápěči z Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě pojmenovali Colombo One. A to právě pro její zapojení do objasňování orlických vražd, kde měla svou premiéru. Stroj americké výroby má dva pontony, čili plováky, které se podílejí na vytváření vztlaku plavidla a také umožňují větší stabilitu a případné připojení přídavných zařízení, například mechanické ruky.

Ponorku ovládá operátor z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 304 metrů, do které si svítí výkonnými halogenovými světly. Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby a klesání či stoupání.

Včera odpoledne komentoval a také příští sobotu 12. srpna bude prohlídkou ponorky provázet dlouholetý profesionální potápěč ostravských báňských záchranářů Dalibor Tekiela. Doplní jak technické informace o ponorce, tak zajímavosti z akce Orlík, které se osobně účastnil. Zmíní i další zásahy, při kterých byl Colombo One použit v České republice i zahraničí.

Pátrá po utonulých, byla i v moři v Chorvatsku

Ponorka pomáhá potápěčům s průzkumem, kde se dá. „Může všude, hledali jsme s ní v Chorvatsku na ostrovech Pelješac utonulého. Tam byla ponorka v hloubce osmdesáti metrů ve slané mořské vodě. Tady v muzeu je u ní kabel o délce sto padesáti dvou metrů, ale může až do hloubky tři stovek metrů. Byla i v hranické propasti,“ říká Dalibor Tekiela.

Dalibor Tekiela. Foto: Petr Broulík

Báňští záchranáři objevili celkem tři sudy s oběťmi takzvaných orlických vražd. Akce záchranářů trvala na orlické přehradě čtyři týdny. „Jakmile jsme objevili třetí den pátrání první sud pod Žďákovským mostem, policie ho převezla na ústav soudního lékařství do Prahy, tam se otevřel a udělala se pitva. A policie mohla spustit zatýkání a obvinění,“ vzpomíná Dalibor Tekiela.

„Bylo to náročné prozkoumávání dna, ponory trvaly vždy tak čtvrt hodiny, protože přehrada má bahnité dno, takže se často vířilo a v takových hloubkách pak bývá minimální viditelnost, pouze tak jeden a půl metru,“ dodává záchranář.

Ponorka už mapovala i populaci raků v kalištích

Ponorka už pracovala i na unikátní přehradě Dlouhé stráně nebo například při průzkumu v devadesáti metrech v zatopené důlní jámě na Karvinsku nebo při průzkumu populace vysazených raků na bývalých kalištích, který si objednali ekologové.

„Na Orlické přehradě jsme s ní začali systematicky prostorově prozkoumávat dno hluboké přehrady z pontonu pod Žďákovským mostem. Když jsme skončili s ponorkou na Orlické přehradě, hned se stěhovala na Slapy, kde se hledalo tělo utonulého syna řidiče nějakého velvyslance,“ vzpomíná záchranář. „Bohužel se nenašel."

Ponorku lze vidět i při programu S haviřem na šichtě!

„Rádi bychom upozornili, že samostatná komentovaná prohlídka Colomba One, ale také celý okruh S haviřem na šichtě! nejsou vhodné pro děti do 12 let. U prohlídky ponorky doporučujeme, a to i s ohledem na známé okolnosti jejího použití na Orlíku, návštěvu spíše až od 15 let,“ připomněl ředitel Hornického muzea Ján Hlobil.

Vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! i na samostatnou komentovanou prohlídku ponorky lze pořídit předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz. Kapacity prohlídek jsou omezené.

Zážitkový program S haviřem na šichtě! probíhá do 10. 9. 2023 vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00). Samostatná komentovaná prohlídka miniponorky „Colombo One“ se uskuteční 12. 8. od 16:00 hod.

Vstupenky na všechny programy je lepší pořídit si předem na www.dolnivitkovice.cz

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama