Kultura
15/05/2019 Jaroslav Baďura

​Polák je Lakomec! Molièrova komedie na jevišti Divadla Mír

Ostravské Divadlo Mír zakončí divadelní sezónu novinkou v podobě klasické komedie Lakomec francouzského dramatika Molièra.

Titulní roli Harpagona ztvární Vladimír Polák, herec Národního divadla moravskoslezského. Tato nadčasová komedie se v repertoáru ostravských divadel objevila naposledy před pěti lety.

Divadlo Mír tak premiérou, která proběhne v sobotu 1. června 2019, naváže na linii výrazných hereckých osobností, které v minulosti lakomého Harpagona ztvárnily.

Molière napsal Lakomce již v roce 1668 a jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl vrcholného francouzského klasicismu. Autor v něm poukazuje na dopady chamtivosti a kritizuje chorobnou touhu po penězích, které deformují charakter i mezilidské vztahy.

Důležité téma, které je v této komedii akcentováno, je tedy láska. Eliška miluje Valéra a její bratr Kleant zase Marianu. I jejich otec Harpagon miluje. Zoufale, nekonečně a chorobně zbožňuje své peníze. Ty tvoří celý Harpagonův svět, s nimi jeho život stojí i padá. Jsou ale peníze důležitější než štěstí jeho dětí?

Jedná se o světově velmi úspěšnou divadelní hru, která je i přes rok svého vzniku stále aktuální. I díky tomu byla přeložena do mnoha jazyků a dočkala se také několika zfilmování. V asi nejznámější francouzské filmové adaptaci si hlavní roli zahrál sám Louis de Funès.

Do titulní role Harpagona byly i v České republice vždy obsazovány známé herecké osobnosti, jako např. František Filipovský, Viktor Preiss, Miloš Kopecký či Bolek Polívka. V ostravských divadlech to pak byli zejména pánové Milan Šulc či naposledy před pěti lety Norbert Lichý.

Na tuto plejádu významných herců nyní naváže i Vladimír Polák. „Z mého obsazení jsem byl v šoku. Na tu plejádu skvělých herců se raději nedívám, ale stále mám v živé paměti především představení s panem Šulcem. Nikomu se však určitě nebudu chtít vyrovnávat a zpracuji si to po svém.“

Spolupráce herců napříč různými divadly, která je pro Divadlo Mír již natolik příznačná, se nevyhne ani Lakomci.Diváci se tak mohou těšit na Michala Sedláčka coby Čiperu, Kristýnu Liškovou, která ztvární Harpagonovu dceru Elišku, Zdenu Przebindovou alias dohazovačku Frosinu či na Vladislava Georgieva hrajícího vdovce Anselma.

Mír se však nebojí dávat příležitost i začínajícím herečkám, a tak se role Mariany ujme mladá studentka konzervatoře Kateřina McIntosh, pro kterou to bude první velká divadelní zkušenost. Harpagonova syna Kleanta ztvární Robin Ferro a správce Valéra Albert Čuba, principál této nejmladší ostravské divadelní scény.

Režie se ujal Pavel Šimák, který má za sebou řadu úspěšných divadelních her v mnoha divadlech po celé republice i práci na nejrůznějších televizních pořadech. V Ostravě si jej diváci pamatují zejména díky hře Amadeus či úspěšnému muzikálu DONAHA! Národního divadla moravskoslezského, jehož byl v minulosti také uměleckým šéfem.

„Rozhodli jsme se jít, co se týče vizuální koncepce a zasazení děje, proti proudu času, takže to bude všechno vypadat klasicky, včetně paruk a kostýmů, které vytváří David Janošek, i scény Alžběty Hanzlové, která se inspiruje klasickým divadlem s umělou perspektivou. Není potřeba jít do nějaké postmoderny, protože ten text je sám o sobě hodně současný. Hlavně co se týče pokřivenosti charakteru, morálky, lobismu či úplatkářství,“ říká o Lakomci Pavel Šimák.

„Přišlo mi dobré vzdát hold Molièrovi, protože je smutné, že už tehdy věděl a napsal něco, co přetrvává dodnes. Ten kontrast mezi současným myšlením a tématy jsme záměrně podtrhli i výběrem překladu pana Saudka, který je řekněme nejvíce klasický,“ dodává Šimák.

Nicméně i tak bude mírový Lakomec v lecčem jiný, na což poukazuje Vladimír Polák: „Na jednotlivé postavy nenahlížíme pouze jednobarevně, tedy že Harpagon je ten zlý a jeho děti jsou jen chudáčci. I oni jsou vlastně rozmazlenci, které otec nevychovával úplně správně. Žádná postava tam zkrátka není vyloženě kladná nebo záporná a tím se dá do představení přinést něco nového, aniž bychom šli proti samotnému autorovi.“

Premiéra nové hry se uskuteční 1. června 2019 v 19 hodin. Do konce této divadelní sezóny pak Divadlo Mír uvede ještě další dvě reprízy.

Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách www.divadlomir.cz.

Sdílejte článek