Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Společnost

Poláčkův Hostinec U kamenného stolu poprvé v Ostravě!

Je až k neuvěření, že postavy Hostince U kamenného stolu s námi žijí již pětasedmdesát let a žádné ostravské divadlo je dosud nepřivedlo na jeviště prostřednictvím některé z divadelních adaptací.

Tuto českou humoristickou klasiku tedy poprvé v Ostravě na svůj repertoár zařadí Národní divadlo moravskoslezské. Můžete se těšit na dramatizaci Arnošta Goldflama, režii Tomáše Jirmana a také živou kapelu hrající jeden evergreen za druhým!

Premiéra činohry Hostince U kamenného stolu se koná 27. října v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Román Karla Poláčka vyšel poprvé roku 1941, ale moderní duch autorova uvažování, smysl pro humor, pozorovací talent a schopnost výstižné zkratky skvěle fungují i dnes a řadí Poláčka mezi nejvýznamnější české humoristy. Román se ihned po svém vydání stal velmi úspěšným a vzbudil velký rozruch mezi čtenáři i kritikou.

„Mimo jiné i díky skutečnosti, že Hostinec U kamenného stolu nevyšel pod jménem skutečného autora, neboť v té době už knihy židovských spisovatelů nesměly vycházet. K fingovanému autorství se tehdy propůjčil Vlastimil Rada, malíř, ilustrátor a také spisovatel,“ říká dramaturgyně Alice Taussiková.

Důvodem byla především snaha pomoci Karlu Poláčkovi a vydáním jeho románu alespoň trochu vylepšit životní situaci rasově perzekvované osoby.

V roce 1948 se dočkala kniha i mistrného filmového zpracování. Slavný film s J. Šejbalovou, S. Rašilovem, R. Hrušínským, S. Benešem a dalšími se nakonec dostal do kin až po válce, tedy v době, kdy Karel Poláček už nebyl mezi živými.

„My dnes ale nechceme uvádět ‚film pro pamětníky‘, duch Poláčkova díla by to ostatně ani nedovolil. Současná ostravská inscenace vychází z moderní adaptace Arnošta Goldflama, která byla ještě upravena na míru souboru činohry NDM. S tím souvisí i ‚omlazení‘ obsazení, které dodává větší svěžest a napětí především v partnerských vztazích postav,“ pokračuje Taussiková.

Nedílnou součástí inscenace bude živá kapela hrající jeden evergreen za druhým. Lázně Džbery pod Skálou, kde se děj odehrává, se tak mohou stát skutečným relaxem pro duši, masáží pro bránice i prostorem k zamyšlení nad tím, jak je v životě často nejkrásnější to nejobyčejnější a nejjednodušší, kterého mnohdy ale vůbec není jednoduché dosáhnout.

„Hostince U kamenného stolu je taková starobylá hospoda, kde se scházejí lidé různých letor, různých příběhů a prožívají tam své veselé, někdy i smutné osudy,“ přibližuje vyhlášený Hostinec U kamenného stolu světově proslulých lázní Džbery pod Skálou režisér Tomáš Jirman, také člen souboru činohry: „Tahle dvojrole je strašná. Člověk na kolezích vidí chyby, kterých se sám dopouští a teď, jak mu to říct, když můžou argumentovat ‚vždyť ty děláš to samý‘,“ dodává Tomáš Jirman.

Hostinec U kamenného stolu je inscenací pro všechny, kteří ocení chytrý humor, svižnou muziku a skvělé komediální herecké výkony v režii Tomáše Jirmana.

Těšit se můžete na Annu Cónovu a Jiřího Sedláčka / Pavla Lišku coby manžele Dynderovy, Lucii Končokovou a Petru Lorencovou jako jejich dcery-dvojčata Alenu a Věru, Ladu Bělaškovou a Davida Viktoru jako hostinské Tatrmužovy, Roberta Fintu a Víta Rolečka v rolích rozhádaných bratrů Tomáše a Spytihněva, Vladimíra Poláka jako dramatického umělce Benna Mertense, Petra Housku a Davida Janoška coby místní donchuány Gastona a Percyho, Pavlínu Kafkovou jako redaktorku a divadelní divu, Izabelu Firlovou coby zpěvačku lázeňského orchestru a mnohé další.