Proměny kraje
17/06/2024 Petr Sobol

Pohornická krajina na Karvinsku ožívá, chystají se festivaly i sportovní aktivity

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Festival POHO Den letos oživí bohatým kulturním programem lázeňský park Darkov, zatímco POHO 50 láká běžce na různé tratě od 10 km po 50 km.

Léto na Barboře pak nabízí pestrou škálu aktivit v areálu bývalého dolu Barbora po celé léto. Krásy pohornické krajiny výletníci poznají díky komentovaným projížďkám Báňským spěšným vlakem mezi doly. Tyto události už po několikáté přitahují do pohornické krajiny tisíce návštěvníků, kteří chtějí zažít jedinečnou atmosféru tohoto regionu.

„Karvinsko se mění v živou a atraktivní destinaci plnou nových zážitků a aktivit. Tyto akce nejenže přinášejí radost a zábavu, ale jsou také součástí širšího plánu transformačního programu POHO 2030 pro podporu obnovy a rozvoje pohornické krajiny. Navíc představují první krok k otevření pomyslné kulturní brány POHO Parku Gabriela. Díky tomu přispívají k její proměně v atraktivní destinaci pro turisty i místní obyvatele,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.

POHO Den se uskuteční 22. června v lázeňském parku Darkov. Program začíná v 15:00 a nabídne aktivity pro děti, taneční vystoupení nebo hudební koncert skupiny All Ska Pones. Vrcholem festivalu bude stand-up show v podání ostravské BUM BUM Comedy. Návštěvníci se mohou těšit také na lázeňské procedury, jízdu kočárem, lukostřelbu a další atrakce. Závěr dne bude zakončen pohodovou taneční párty.

Běžecký závod POHO 50, známý také jako Revírní Pohodová Padesátka, se bude konat také 22. června v Karviné a zahrnuje závody na 50 km, 21 km, štafety a dětské běhy. Tento běžecký závod se odehrává v krásné přírodě kolem Karvinského moře a je určen jak pro profesionální běžce, tak pro amatéry. Kromě běžeckých závodů je připraven i bohatý doprovodný program včetně vystoupení a soutěží.

Léto na Barboře nabídne sérii akcí v areálu bývalého dolu Barbora, které budou probíhat po celé léto. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý sportovní a kulturní program, a to například na pětidenní divadelní festival Scéna bez hranic, zakončený inscenací románu Šikmý kostel. Dále také na COAL festival elektronické a taneční hudby, sportovní den, latino tančírnu ale i mnoho dalšího.

Vyjedou rovněž vláčky PO HOrnických vlečkách, tedy komentované projížďky výletním Báňským spěšným vlakem mezi doly. Akce bude probíhat od 15.6. do 22.9., v sobotu se vyjíždí vždy ve 12:35 ze stanice Ostrava střed a v neděli vždy ve 12:35 ze stanice Havířov.

„Rád bych pozval na tyto akce nejen občany Karviné, pro které je to další zpestření již bohatého kulturního a sportovního programu, ale také lidi z celé České republiky, aby poznali krásy našeho města a pohornické krajiny. Karviná má co nabídnout. Máme tedy krásné parky, slavný šikmý kostel, historické náměstí se zámkem a mimo jiné také své moře,“ řekl náměstek primátora Andrzej Bizoń.

„Státní podnik DIAMO si váží spolupráce s Moravskoslezským krajem při zahlazování následků hornické činnosti. Těší nás, že námi sanované areály bývalých černouhelných dolů nejen na Karvinsku nacházejí nové smysluplné využití. A dlouho nepřístupné areály se opět otevírají veřejnosti. Jsme připraveni na další spolupráce s místními samosprávami i v dalších lokalitách zasažených těžbou,“ doplnil ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama