Nejnovější zprávy: Muž v dresu Baníku napadl během duelu se Spartou strážného. Poznáte ho? Autotest: Toyota Hilux. Pracovník roku.

Společnost

Podporuji povinné očkování zdravotníků, ale hrozí problémy, říká ředitel nemocnice

​Ředitel Městské nemocnice Ostrava (MNO) Petr Uhlig podporuje povinné očkování zdravotníků.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zároveň se ale obává toho, že by obdobné nařízení mohlo přivést nemocnici do ještě větších personálních problémů, řekl dnes Uhlig.

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která ho má posoudit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

"Povinné očkování podporuji u zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách, hlavní je snížení rizika onemocnění. Na šíření covidu to bude mít pravděpodobně jen minimální dopad, ale dopady a důsledky izolace a samotné nemoci jsou pro očkované rozhodně příznivější. I v našem zdravotnickém zařízení máme zaměstnance, kteří se neztotožňují s opatřeními tohoto typu. V případě povinného očkování reálně hrozí, že někteří nebudou moci bez očkování poskytovat péči, a tím bychom se dostali do ještě většího personálního problému. Před zahájením této povinnosti je nutné mít situaci legislativně připravenou k řešení," uvedl Uhlig.

Dodal, že přesnou evidenci o počtu očkovaných zaměstnanců nemocnice s ohledem na GDPR, tedy ochranu osobních údajů, nemá k dispozici. Přibližně jde ale o 75 až 80 procent zdravotníků včetně studentů a pracovníků na dohodu.

"Taktéž rozložení v rámci jednotlivých oddělení se může různit," uvedl Uhlig. Městská nemocnice patří v kraji z hlediska covidu-19 k vytíženějším zdravotnickým zařízením. Nemocnice nemá infekční oddělení a na covidová pracoviště už musela přeměnit části několika oddělení. Zaměstnává zhruba 1950 lidí.

Povinné očkování pro zdravotníky podporuje i ředitel krajské nemocnice v Havířově na Karvinsku Norbert Schellong.

"Důvodů je mnoho, například ochrana pacientů, kolegů zdravotníků, především ale ochrana samotných jednotlivců a schopnost nemocnice čelit tlaku na nárůst péče a eliminace nemocenských," míní Schellong. Na rozdíl od Uhliga se neobává, že by povinné očkování ovlivnilo personální situaci v nemocnici. "Máme proočkováno 90 procent lékařů a 80 procent sester. Když vezmu v potaz kontraindikace, alergie a prodělání covidu, tak se jedná o jednotky procent nenaočkovaných, proto nemám obavu z odlivu, a to ani generálně na trhu práce v resortu," míní ředitel nemocnice, kde pracuje zhruba 800 zdravotníků.

Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, řekla, že nemocnice očkování proti koronaviru podporuje obecně u všech, kteří se očkovat mohou, zdravotníky nevyjímaje.

"Je to jediná cesta z nynější nepříznivé epidemické situace. Rozhodnutí o povinném či nepovinném očkování je plně v kompetenci ministerstva a příslušných státních orgánů," uvedla mluvčí. Ve FNO je očkovaných zhruba 85 procent zaměstnanců, v nemocnici jich pracuje přes 3000.

Mluvčí soukromé společnosti Agel, která v kraji provozuje několik nemocnic, Adam Knesl uvedl, že společnost nechává očkování výlučně na osobním rozhodnutí každého zaměstnance.

"Klademe důraz na pravidelné PCR testování nejen neočkovaných zaměstnanců, ale všech, u kterých se projeví na pracovišti byť jen minimální příznaky respiračního onemocnění. Zároveň již několik týdnů aplikujeme zdravotníkům třetí posilující očkování proti koronaviru," uvedl Knesl. Například v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích se podle něj proočkovanost blíží k 80 procentům.

Podle Vojtěcha se o povinném očkování uvažuje v případě zdravotníků a sociálních pracovníků, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči. Podle premiéra na dnešním jednání podpořili povinné očkování vybraných profesí všichni hejtmani.