Proměny kraje
14/12/2020 Jaroslav Baďura

Podpora byznysu funguje, dvě nejlepší firmy v soutěži startupů jsou z Moravskoslezského kraje!

​Hned první dvě místa soutěže CzechInvest Startup Challenge obsadily moravskoslezské startupy v konkurenci téměř 80 startupů z celé republiky.

Jejich úspěch ilustruje přerod kraje na ráj inovativních technologií a rychle se rozvíjejících firem.

Praha, Brno a pak dlouho nic. Technologické startupy s velkým hospodářským potenciálem bylo dlouhá léta zvykem hledat jinde než v kraji poznamenaném těžkým průmyslem. Tempo inovací však začínají udávat také startupy ze severní Moravy a Slezska.

„Náš kraj se stal nejen v rámci republiky důležitým technologickým hráčem. Jsem pyšný na všechny místní firmy, které dokážou své smělé vize dotáhnout do konce a nabízejí společnosti další chytrá řešení. Pomáhají proměňovat náš region směrem od těžby uhlí k těžbě dat a zvyšují prestiž našeho kraje. Inovace a odvážné nápady jsou naší budoucností a Moravskoslezský kraj je ve spolupráci s MSIC Ostrava bude i nadále podporovat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vítězný startup 24 Vision System poskytuje kontrolu kvality pro výrobní podniky pomocí neuronových sítí a umělé inteligence. Ta odhaluje výrobní vady na 99,9 %, přitom lidé jich přehlédnou až třetinu. Toto ultimátní řešení startup vyvinul a nasadil v rekordním čase dvanácti měsíců.

První místo v této soutěži není přitom pro 24 Vision System jediným oceněním. V říjnu letošního roku startup uspěl také na jedné z největších akcí v Evropě Startup World Cup & Summit. Tam si za třetím místem dokráčel v konkurenci více než 450 startupů.

Druhou příčku na CzechInvest Startup Challenge obsadil startup jménem Ullmanna vyvíjející chytrý zemědělský stroj, který rozpozná a likviduje plevel už v zárodku. Bio farmářům umožňuje pěstovat plodiny na větší rozloze bez navýšení ruční práce. Tradičním zemědělcům zase pomáhá snížit množství používaných pesticidů a chemie až o 40%. Výsledkem je ekologičtější a levnější zemědělství.

Oba vítězné startupy jsou v péči Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) a řadí se k dalším úspěšným projektům, kterým MSIC pomáhá v rozvoji. Úspěchy startupů v soutěžích jsou důležitým indikátorem, který potvrzuje dlouhodobý vzestup metropolitní oblasti Ostravska a celého Moravskoslezského kraje jako dynamického inovačního ekosystému.

Děje se to také za vydatné podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy, která významně zlepšuje podmínky v regionu pro rozvoj podnikání a inovací.

„Do infrastruktury technologického parku, kde mají oba oceněné startupy své zázemí, už Ostrava v minulosti investovala bezmála 800 milionů korun. Před třemi lety jsme původní Vědeckotechnologický park Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem transformovali do dnešního Moravskoslezského inovačního centra a posílili jeho úlohu jako tvůrce inovačního ekosystému celého regionu. Lidé na Ostravsku byli i vlivem drsných podmínek vždy mimořádně pracovití a nápadití. Dokáží využít i drobný impuls, aby vymysleli a vytvořili něco nového. A k těm místním se snažíme získat i zkušené experty ze zahraničí. Například prostřednictvím Expat centra, které jsme letos zřídili, a jenž je prostřednictvím MSIC navázané na řadu startupů a firem podnikajících v inovativních oborech. Že je to správná cesta, potvrzují také právě získaná ocenění pro dva regionální start-upy,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Sdílejte článek